Наградиха учениците от област Видин в Пролетното-математическо състезание за 4ти клас и в Националното математическо състезание "ЕВРОПЕЙСКО КЕНГУРУ". Призьорите бяха отличени на тържествена церемония в двора на математическата гимназия.
По едно и също време две катастрофи станаха край Монтана. На международен път Е 79 Монтана – Видин между селата Смоляновци и Горно Белотинци се удариха два тира. По същото време на пътя Монтана – Берковица, в района на село Благово е станала катастрофа с леки коли. Движението се осъществява в едната лента. Трафикът се регулира от екип на Пътна полиция.
На 23 и 24 април от 10:00 до 16:00 часа движението на всички автомобили през прохода "Петрохан“, ще бъде ограничено поради премахване на дървета в границите на пътя. В близост до обхвата на пътя ще се извършва санитарна сеч на паднали дървета след обледеняването им през декември 2024 година.
България успешно поддържа финансова дисциплина на фона на опасенията за състоянието на държавните финанси през последните месеци. По данни на Европейската статистическа служба Евростат, публикувани във вторник, страната ни е завършила 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП на начислена основа.
Рамката на проектобюджета на Община Монтана за 2025 година достигна 90 милиона лева, със 7 милиона повече от миналата година и 9 милиона повече от 2023 година. Кметът Златко Живков обясни пред общински съветници и журналисти как са формирани приходите и разходите и кои основните капиталови инвестиции в общината за тази година.
От Община Видин насрочиха за 25 април обществено обсъждане на проекта за бюджет за годината. То ще е от 11 часа в залата на общинския съвет. Малко над 92 милиона и 300 хиляди лева е бюджетната рамка.
Един милион и половина кубика вода остават до пълния обем на язовир „Среченска бара". Питейният водоем се пълни и се очаква до края на април да достигне максималната си стойност. Около 14 милиона кубика вода има в язовир „Среченска бара". От водоема се захранват с питейна вода населени места от областите Монтана и Враца. Притокът е положителен, съобщи кметът на Монтана Златко Живков
Осигуряването на стипендии от Общината за студенти по медицина, които след завършване на образованието си да работят във Видин, ще помогне за справянето с проблема с недостига на лекари и специалисти по здравни грижи, коментира директорът на многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" д-р Ивета Найденова. Предложение за гласуване на Правилник за отпускане на стипендии за студенти и специализанти в областта на здравеопазването e внесено във видинския Общински съвет от Калин Виденов.
1521 лева е необходимият "чист" месечен доход за издръжка на един работещ, който живее сам. Сумата за семейство с едно дете е 2738 лева, според данните на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за първото тримесечие на годината.
Във врачанското село Бърдарски геран, което е с богата католическа традиция, скърбят за кончината на папа Франциск. Като духовен водач и символ на добротата, смирението и мира, папа Франциск остави траен отпечатък в сърцата на милиони по света, отбелязват на страницата си в социалната мрежа от кметството в Бърдарски геран.
Ден на отворените врати се проведе в Профилирана природоматематическа гимназия "Екзарх Антим I" Видин. Ученици и родители имаха възможност да разгледат материалната база и да се запознаят с профилите в гимназията. Проявата е насочена към петокласници и осмокласници.
Ученици от Второ училище "Н. Й. Вапцаров" в Монтана събраха 1750 лева от благотворителен базар за Великден. Те предлагаха лакомства, а парите ще бъдат дарени на фондация "Искам бебе".
Наближава крайният срок за участие в конкурса за детска рисунка, който кукленият театър във Видин обяви по повод 50 годишнината си. В конкурса децата могат да изобразят любим спектакъл или герой. До сега са получени над 40 рисунки, включителнто и от чужбина. Готовите творби трябва да бъдат изпратени като съобщение на страницата на театъра във Facebook, придружени с трите имена и телефон за връзка.
Великденски работилници за боядисване на яйца и изработване на сувенири събра за поредна година десетки деца и възрастни в пет общини. По идея на доброволците от сдружение „Северозапазване" се реализираха седем великденски работилници в четири училища, две детски градини в общините Белоградчик, Кула, Димово и Макреш както и в Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства в село Бориловец, община Бойница .
Градският транспорт във Враца разполага вече с 6 чисто нови електробуси, които ще обслужват линиите до селата на общината, съобщиха от общинската администрация. Електробусите са с пробег на батерията до 300 км., което ще обезпечи изцяло транспортната схема до населените места. Президентът Румен Радев обяви, че ще сезира Конституционния..
Водоподаването към селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде временно спряно от 07:00 ч. на 19 май до 20:00 ч. на 21 май, съобщават от ВиК-Видин. Причината е извършване на строително-монтажни работи по изграждането на връзки между новоизграден и съществуващ водопровод по обект „Реконструкция на довеждащ водопровод от ПС Сланотрън до..
Вечерно бдение по повод Международния ден на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН ще се проведе тази неделя, 18 май, във Видин. То е организирано от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), съвместно с Българския младежки червен кръст в града. Тазгодишното мото на международната кампания е "Предай нататък - спомена, светлината, подкрепата!", каза за..
Водата в села от общините Монтана и Вълчедръм има отклонения от стандарта за питейни нужди. Във Винище е по четири показатели, а в Мокреш по един. В други пет села във водата продължава да има хром. Пробите са взети през последните две седмици на април. И трите водни проби от централното водоснабдяване на село Винище, община Монтана имат..
Изготвена е програмата на XIV Mайски краеведски четения , организирани от Краеведското дружество към НЧ „Просвета 1925“ - гр. Мездра, съобщават от Общината. Събитието е от програмата на 51-вите Празници на културата „Мездра-май“ и е посветено на 100-годишнината от създаването на НЧ „Просвета 1925“. Краеведските четения ще се проведат на 23 май 2025..
На 24 май село Моравица ще отбележи своя празник с традиционен събор на площада от 12:00 часа. Организаторите са подготвили пъстра програма с песни, танци и цирково шоу за всички възрасти. Вечерта настроението ще продължи с оркестър "Ултимейт груп" и изпълнителя Радослав Георгиев – Радо. Тази година съборът е с кауза – „Заедно за църквата“.
С празничен водосвет, отслужен от отец Рафаил, изпратиха зрелостниците от СУ „Христо Ботев" - Белоградчик . Той ги призова да поемат по по-трудния, но правилен път, който винаги е тесен, стръмен и изпълнен с трудности, защото другият, който води към греховете, е широк и лесно се върви по него. Здравка Бойкова - директор на средното училище..