Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на Възкресение Христово дава сила на вярата

Снимка: www.bogonosci.bg

Втората неделя след Пасха - Томина, е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома.

"Тъй решително повярвал Тома във Възкресението на Господа от мъртвите, когато попипал раните на Неговите ръце и раната в пречистите Му ребра: "Господ мой и Бог мой!", тоест, Ти Си Този, Който със силата на Своето Божество победи всеобщата смърт на падналия Адам и дарува възкресение на целия човешки род. Ти си победителят на ада. Ти отвори отново вратите на рая за падналия и възстановен от Тебе човешки род!

Така повярвал невярващият дотогава Тома. А ние сега така ли вярваме във възкръсналия Господ? Имаме ли доказателства, че наистина вярваме така? Усещаме ли в себе си божествените действия на нашия Спасител? Ето, ние не само подобно на Тома усещаме присъствието на нашия Спасител, но вкусваме Неговото пречисто Тяло и Кръв. И какво? Усещаме ли ние в това време Неговото Божество така, както го е усетил Тома? Викаме ли вътрешно в душата си в този момент, както извикал апостол Тома: "Господ мой и Бог мой!", тоест виждам, че Ти, Господи и Боже мой, си в мен и аз в Теб; защото Ти сне от мен бремето на греховете, разруши оковите на греха и смъртта в мен, изцери моите душевни рани, чудно оживи моите душа и тяло, дарува ми божествен мир, дръзновение, светлина, сила и всяко благо.

Така Господ днес осезателно бива познат от всички, които наистина се причащават с Неговото пречисто Тяло и Кръв. Това е нашето блаженство, нашата радост, нашата сила! Ние не завиждаме на Тома, който попипал Господа след Неговото възкресение и така се уверил и целия свят уверил чрез своето блажено неверие във възкресението на нашия пресладък Господ. Ние самите непрестанно усещаме присъствието на Господа и Го виждаме със сърдечните си очи и винаги чувстваме, че Той е в нас.

Да даде Бог у всеки човек да има такава осезаема вяра! Да даде Бог всички ние да живеем и действаме според вярата и да обичаме Господа, както Отец ни възлюби, а също да обичаме и един другиго, както Той е заповядал и да спазваме Неговите заповеди. Амин.“

Проповед на св. праведен Йоан Крестянкин

В рубриката "Съвременна Библия" – Тома, ученикът Христов, беше видял стотици чудеса, но когато опря до Възкресението, се огъна! Той вярваше в малките чудеса, но не повярва в голямото знамение – Възкресението! Днес като че ли не вярваме нито в малките чудеса, нито в голямото знамение! Кои са причините и какво печелим от неверието си?

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

Видински ученици с престижни награди за изпълнения в онлайн конкурс

Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в  Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика.   Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..

публикувано на 20.05.25 в 13:05

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33