Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Методи Лаков, животновъд: Всяка година се топим...


Агнешкото месо, произхода, цената му- винаги преди Великден се сещаме за това, защото агнешкото е една от традиционните храни, които се консумират в празничните дни. Пред потребителите стои въпроса какво да изберат- от магазина или от производител. А производителите все по-често започват да се питат има ли смисъл да продължават. 

Методи Лаков е производител, от повече от 20 години отглежда животни- около 200 овце, малко кози и 15-тина биволи в семейната си ферма в бойчиновското село Владимирово. За тези години е минал през много перипетии и е оцелявал, но вече губи надежда, а заради многото проблеми, които съпътстват сектор животновъдство, все по-често се замисля да прекрати дейността си. Казва, че проблемите се редят един след друг.

Тази година заради задължения към НАП Методи не може да получи пасища. Проблем е изкупуването на млякото, очаква се цената на овчето мляко да се намали, което ще постави семейството в още по-затруднено положение. Търсенето на агнета също не е както някога, казва Методи и не смята, че смяната на млечни с месодайни животни е добър вариант. 

"На кой ще продадеш продукцията, то няма хора, няма търсене като предишни години... Хората търсят по едно агне, но това не ти оправя положението, когато кошарата ти е пълна с агнета... Ние нямаме странични доходи... С изкараното от животните се хранят 11 човека... Чакаме на едно мляко, за да си храним семейството... Не мога да преработвам, защото помещенията не са мои... От тях за тях- каквото изкараме, изразходваме отново за животните..."

Методи смята, че от омагьосания кръг трудно се излиза, а оцеляването е под въпрос. Дори и Великден да носи надежда, не вярва, че ще издържи още дълго:

"Най-трудоемкото -въдство е овцевъдството. Най-много операции има при една овца- обезпаразитяване, ваксини, хубава храна, покрай кампанията трябва да си покрай всяка овца... Преди паша започваме да правим ваксини, опашки се стрижат, стригане... Вълната се изхвърля, не се изкупува... Ако се отказват десет човека, започва максимум един... Всяка втора обява е за продаване на овце. Няма нищо позитивно... Работна ръка няма. Всички ферми се надяваме на семейството... Всяка година се топим... Няма обратно връщане... Ние сме си дали живота... Държавата иска да ни няма- не ни подават ръка да работим..."

Макар и оптимист по природа, заради многото проблеми в сектора вече няма сили да се бори и се замисля дали да не продаде животните си. Лошото е, че не е само той... 
В звуковия файл чуйте още- по-ефтино ли е, ако си купиш агне директно от фермата, или не винаги, но е гарантирано по-качествено.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Учениците от СУ "Св. св. Кирили и Методий" във Видин се радват на нов STEM кабинет

Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирили и Методий".  Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Грандами на световната сцена и Симфониета-Видин излизат пред видинска публика

Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров .    "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..

публикувано на 07.05.25 в 16:00

Международен екип подготви филм за старите торлашки къщи във Видинско

Филм разказва за старите торлашки къщи във Видинско. "Балканска архитектура без архитекти" е създаден от международен екип от млади учени, ръководен от доц. Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Преди година екипът ѝ изследва седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село..

публикувано на 07.05.25 в 15:35

Видинското училище по изкуствата подготвя тържествен концерт

Тържествен концерт утре, 8 май, ще сложи карай на събитията, организирани по повод 140-годишния юбилей , който навършва тази година на 11 май видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий".  Проявата е мащабна, на сцената ще се изяви по-голямата част от нашите ученици и преподавателски екип, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното..

публикувано на 07.05.25 в 13:00

Радиото като приятел, любов и магия за цял живот

7 май е Ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Оттогава, вече 130 години, радиото не спира да информира, да поставя въпроси и да търси отговори, да организира вълнуващи срещи, да забавлява.  За едни радиото е..

публикувано на 07.05.25 в 12:51

Видински ученици са финалисти на международното състезание "Математика без граници"

Финалистите в XII турнир на международното състезание "Математика без граници" от Видин са двама ученици, възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим I"-Видин . Това са Преслав Панов от 5-ти клас и Йоана Янкулова, ученичка от 8-ми клас. "Математика без граници"  е състезание, което се организира по линия на Съюза на математиците във Видин..

публикувано на 06.05.25 в 16:30

Ученик от Видин стана петият най-добър барман в страната

Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година.  "Ние бяхме осемнадесет..

публикувано на 06.05.25 в 16:25