Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Снимка: Радио ВИДИН


Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив. 
Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и въздуха, а при оптимални условия, той пониква след 10-ина дни. Но понякога въпреки плановете на стопаните, се случват непредвидени ситуации, за които в практиката има доказани решения. Как да разпознаем възможните проблеми в развитието на слънчогледа и можем ли да предотвратим негативните им последици? Събеседник в "Земята, която ни храни" е Маргарита Костова- агроном по растителна защита и консултант по хранене на растенията, която е с дългогодишен опит. 

Радио Видин: Как вървят сеитбите и какво е развитието на посевите до момента?
М.К. Голяма част от предвидените площи вече са засети. Растенията са в различни фенофази на развитие, а в същото време има и предстоящи за сеитба полета. Отчитайки променливите условия през месец април - съчетание на топли дни със студени вечери - може да кажем, че растежът е слаб и бавен, проявяват се физиологични проблеми и хранителни дефицити, свързани с рисковете още на старта на отглеждане на културата. И тези възможни рискове мога да обобщя в 3 групи:
Първата група са рискове, свързани с почвата - недостиг на хранителни вещества поради намалено торене; студени почви (при много ранни сеитби), както и преуплътнени почви. Във втората група са рискове, свързани със сеитбата - при неправилна дълбочина на сеитба (дълбока или плитка) посевите поникват и се развиват неравномерно. Риск има и при прилагането на ПРЗ в неблагоприятни климатични условия - при почвените или ранно вегетационно приложени хербициди в прекомерно преовлажнените полета се създава предпоставка за хербициден ефект, особено ако има и големи температурни разлики. Това са трите групи рискове, с които земеделците трябва да се съобразят осомено в началното развитие на слънчогледа. 

Радио Видин: Какви са първите грижи, които стопаните могат да предприемат и за какво да следят в ранните фази от развитие на слънчогледа?
М.К. От предишния ни опит е ясно, че трябва да се обръща внимание на няколко важни сигнала от страна на растенията. Първо- задържано развитие в старта- забележим ли, че растенията растат бавно, трябва да се обърнем внимание на това, че в ранните фази от развитието си слънчогледът има повишени изисквания към молибден, особено при студени, преовлажнени почви и такива с по-ниско рН- в Северозападна България киселите почви не са изключение. Първият симптом е цялостно задържане на растежа на младите слънчогледи "2-3 двойка листа“, вижда се жълтеене на листата, завиването им нагоре като ладийка. Приложението на молибден в този период активира физиологичните процеси в младите растения и бързо възстановява растежа и развитието. 
Неизравненото развитие в старта на растежа също е проблем. Тогава малките растения във фаза "2-3-4 двойка листа“ се нуждаят от малко листен тор, но подаден навреме той е „жизнено необходим“ за тях. Това е готов „хранителен бульон“, който се усвоява веднага, без разход на енергия и дава бърз старт на изостанали или неизравнени растения.  Растенията със здрав и изравнен хабитус залагат и изхранват максимален добив. Проблем има и при слаб и повърхностен корен. Получава се при ранни сеитби и наличие на влага- тогава коренът не се стреми в дълбочина, защото защото има достатъчно налична вода и се развиват множество странични корени, вместо централен вретеновиден. В последствие, при засушаване, растенията страдат и това влияе негативно на добива Затова е важно третирането на младия слънчоглед с комплексни биостимулатори, за вкореняване и подобрение на растежа. Когато има развит корен, който да черпи храна и вода от дълбочина, тогава може да се разчита на добив. 

Радио Видин: Известно е, че слънчогледът обича бор- кога и как се прилага той и с какво помага?
М.К. Така е, слънчогледът е боролюбива култура. Важно е да се знае, че борът е елемент, който не може да се реутилизира (т.е. не отива от старите към младите листа в сезона на растеж), затова трябва да се осигурява няколко пъти по време на вегетацията- поне на два пъти. Недостигът на бор в началните фази води до това, че главният корен не се доразвива, засягат се растежните точки, листната маса и вегетационният връх се увреждат, може да спре развитието и формирането на нови органи, което означава, че слънчогледът губи етажи листа.  Недостигът на бор през периода на цъфтеж предизвиква нарушение в нормалното развитие на прашеца. При липса на бор прашниковата енергия за покълване намалява силно, което води до рязко снижаване на добива от семена и на тяхното качество.  Втория важен момент за приложение на бор е при формиране на бутона, защото борът помага при растеж, предизвиква по-добро опрашване. Ако пролетта е била студена и времето се стопли изведнъж температурите се задържат високи в продължение на 10-тина дни, има опасност от бърз растеж, без развитие. Слънчогледовите растения ще заложат бутон и независимо от това, че няма достатъчно листна маса, ще започне цъфтеж. Това е много опасно за добива! И още по-голяма е вредата, ако такъв посев се третира с моно-борен тор - тогава е опасно да се предизвика преждевременен цъфтеж. Растенията ще цъфнат, независимо от това, че ние очакваме да се формира достатъчно листна маса. Затова отново апелирам да се прилага комплексен листен тор с високо съдържание на БОР, не само Бор, а всички хранителни елементи- и калий, и магнезий, и желязо- в правилно съотношение те подпомагат храненето и развитието на растенията.

Радио Видин: В началото на разговора споменахте за рискове при приложението на пестициди в слънчогледа- как това е свързано с климатичните условия и за какво да внимават стопаните? 
М.К. Много случа има, в които се получава хербициден стрес и при всички тях се наблюдава сериозно затормозяване на растенията. Това е възможно при използване на почвени хербициди, съчетани с последващи обилни валежи и ниски почвени температури; случват се отвяти хербициди или летливи изпарения на хербициди от съседни полета или грешка при нормите и начини на приложение на вегетационни хербициди, не са малко случаите и при разменени хербициди при експрес или клиърфийлд технологии. Важно е да се знае, че каквото и да се случи, за доброто възстановяване на културата е важно да се действа незабавно с подходящ комплексен биостимулатор, съдържащ млечна киселина. Високото съдържание на хелатирани метални микроелементи и наличието на водоразтворими белтъци в листните торове блокира движението нагоре и надолу на погрешно приложен, случайно попадналото химично вещество и това гарантира по-бърз ефект и бързо възстановяване.
През последните дни времето е динамично, на места паднаха градушки, в отделни райони може да има и слана- при първа възможност, след такива събития да се потърси специалист за навременно решаване на проблема- отново се прилага комплексен биостимулатор с млечна киселина и всички хранителни елементи- бързо възстановява щетите и подпомага развитието. Не трябва да се оставят растенията да се самовъзстановят, защото това винаги ще е за сметка на добива. 
На пръв поглед към момента годината е добра, с добра влагозапасеност в повечето региони на страната, но и наличие на достатъчно почвено-климатични условия, които биха довели до нежелани ситуации при едно подценяване и спестяване на един минимален разход за приложение на комплексен листен тор в ранните фази на слънчогледа. Затова отново апелирам: ПЕСТЕТЕ ОТ ПРОБЛЕМИ, НЕ ПЕСТЕТЕ ОТ ДОБИВ!


Как се развива пшеницата в региона и какви грижи да положат стопаните за посевите- чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 25 май 2025 година

Какво ви предлагам днес в „Неделник“: Днес, ден след 24 май говорим с писателя от Монтана, Мартен Калеев , който е тазгодишният носител на първа награда за есе в ХХІІІ Национален литературен конкурс "Ний всички сме деца на майката земя", организиран от Съюза на българските писатели и Народно читалище "Христо Смирненски 1946" - София...

публикувано на 25.05.25 в 14:27

В страданията Бог ни посещава

В шестата неделя след славното Христово Възкресение - Пасха, Църквата възпоменава събитието от Новия Завет, известно като "Изцелението на Слепия". След убийството на св. Йоан Кръстител погребали тялото, а главата му била скрита в имението на Ирод. То било купено от християнин, който искал да построи там църква. При строежа била..

публикувано на 25.05.25 в 08:00

Какво ни разказва "Пъстроликата река"

За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..

публикувано на 23.05.25 в 17:10

Нов живот за старото желязо

Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело?  За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..

публикувано на 23.05.25 в 16:35

"Едно" на 23 май 2025 година

В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите.  През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..

публикувано на 23.05.25 в 15:41

Шест котенца чакат своите осиновители

Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител.  Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..

публикувано на 23.05.25 в 15:35

Първокласници от Видин участваха в конкурс "Красивите букви носят красиви мисли"

Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  През цялата..

публикувано на 23.05.25 в 15:20