Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горно Церовене - китно село с богата история

6
Снимка: Радио Видин

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене, община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик. Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене. 

Ангел Ангелов казва, че в селото не липсват млади хора. Постоянно пребиваващите са малко над 500 човека, а през летните месеци, когато се завърнат хората, избрали да живеят в големия град, броят им достига 1000 души. 

Кметът ни разказа за историята на селото и за построяването на църковния храм.

"Изключително много млади хора има. Миналата година три дечица са се родили... Младите работят в града и живеят на село. Като население сме доста, над 500 човека с постоянен настоящ адрес... Църквата винаги е функционирала... Църквата е построена още в средата на миналия век." 

Кмет на Горно Церовене ни разказа интересни факти за историята на селото. Сподели ни и откъде идва името на населеното място.

"Нашето село, смея да твърдя, по доста писания, които сме намерили, съществува още от римско време. След това по времето на Второто българско царство много пъти се е местело заради болести от онова време. Селото  е имало различни имена през годините."

Ангел Ангелов каза, че е изключително благодарен на Община Монтана за съдействието, което му оказват. 

"Не съм от кметовете с ризка, с панталон. Точно обратното съм. Аз знам, че ако искаш да ти се случват нещата, трябва да минат през теб. Изключително съм благодарен на Община Монтана за цялата подкрепа. Изключително много помагат и на читалището и на църквата се помага."

Няма как да не обърнем внимание на културните дейности в село Горно Церовене. Читалище "Еленко Ценов" е с богата, почти 130-годишна история и е едно от най-старите културни средища в района, а зад името му се крие трагична история от близкото минало. Антоанета Тодорова е секретар-библиотекар от пет години и разказва за самодейците в селото, за традициите и обичаите, които пресъздават, и с които участват на различни фестивали.

"Целта на читалищата знаете каква е - съхраняване на традициите и нещата, които са се случвали години наред. Но в днешно време, за съжаление, много са променени нещата, много е трудно. Знаете, с напредването на технологиите, децата съвсем други неща ги вълнуват, но въпреки всичко успяваме. Събираме дечица в залата тук, правим си мероприятия по всякакви поводи, опитваме се да подновим традициите..."

Кой е Еленко Ценов и каква е трагичната му история, разказва кметът Ангел Ангелов.

"Еленко Ценов е бил повече партиен деятел... Той е бил силният на деня... Назначават го за председател и настоятел на читалището... Част от народонаселението не са обичали въпросния Еленко Ценов и настройват момчето, което определено е имало някакъв ментален проблем, психически, и той с една брадва влиза и го съсича на бюрото както е..."

През 2024 година излиза книгата  "Един прекършен живот" за трагичната смърт на Еленко Ценов, дело на Димитър Церовски. Авторът посвещава книгата на Горно Церовене, както и на днешните и бъдещи поколения в селото.

От читалището предвиждат през лятото да подредят изложбен етнографски кът. Целта на тази експозиция е младите, които проявяват интерес,  да се запознаят с бита и занаятите в миналото. За тази интересна инициатива разказва Сузка Йорданова, която е председател на читалището.

"Открито да сложим там дървените рала, как са правили хляба... Съдовете, с които са се хранили някога, каквото имаме... Становете, където са тъкали..."

На финала на гостуването ни в Горно Церовене разговаряхме и с някои от жителите на селото, които казаха, че са доволни от кмета, който е много деен и изтъкнаха липсата на достатъчно доходи като основен проблем.

"Аз съм доволна и вярвам, че и селото... Работи усилено... Доволни сме... Какви са проблемите? Безпаричието..."

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39