Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

Снимка: Радио ВИДИН

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца. 

"Тя се грижи за майката в предродилна зала. По време на раждането упътва я как да постъпи, кога да има напъни, кога няма. Самото раждане как да се случва. След това вече тя се свързва със семействата да каже какво е отрочето... Как да полагаме грижи за бебенцето първите дни... На мен определено в часовете преди раждането помогна. След това раждането си го води лекарят, който беше дежурен... Изключително важна е ролята на акушерката. Специално при моето раждане две акушерки помогнаха, за да се случи по най-естествеуния и приятен начин. А лекарят беше само в случай на спешност...", споделиха майки от Видин за ролята на акушерката.

Снимка: Митанка Вълова, личен архивНа Международния ден на акушерката ви срещаме с Митанка Вълова- акушерка с 20-годишен стаж в родилното отделение в болницата в Кула, а след закриването на лечебното заведение работи в спешната помощ още 25 години, сега е пенсионер. Завършила е Медицинския институт в София през 1979 година, през март същата година започва работа като акушерка.

"Имаше бременни, имаше родилки. Статистиката, доколкото си спомням, когато аз съм започнала 1979 година, сме имали около стотина раждания на година. Говоря за 1979-а. След това те започнаха да намаляват, да намаляват, но в такова комбинирано отделение се работеше всичко", спомня си първите години работа Митанка Вълова.

С отлична диплома искала да учи за акушерка, но било трудно. Сама е направила избора какво да работи. Казва, че, ако сега трябва да избира, пак би избрала да е акушерка. Всичко се научава, когато започнеш работа:

"Ти се учиш после, учиш се от другите и аз се научих най-добре да работя... Научих се с доктор Хаджиев. Да имаш търпението как точно да го направиш, така да завърши, че да е доволна и майката, и всичко с бебето да е наред... Това е тайнство, разбирате ли? Правиш всичко възможно всичко да мине добре. Ражда се един нов живот, едно ново начало. Просто е нещо неописуемо. Нищо не може да се сравни с това."

От една акушерка се очаква да следи раждащата жена, а по време на раждането изражда бебето. 

"От лекар се води само, ако има някаква патология, ако не е главично, да речем седалищно. Иначе всичко се прави от акушерката. Тя го води раждането, тя изражда бебето, аспирира, изплаква, тя му реже пъпната връв, тя я връзва, тя го къпе и т.н.", разказа акушерката.

Всякакви случаи е имала в практиката си акушерката от Кула Митанка Вълова. Помни и екстремни ситуации, но и хубавите моменти.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00