Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските етнографи празнуват

Станислава Витанова: "Да изследваш, да документираш, да съхраняваш и популяризираш самобитната култура от даден регион е отговорна и нелесна задача. "


Днес е 6 май - една дата, която безспорно е популярна и важна за българския народ. В този ден Православната църква отбелязва паметта на Св. Георги Победоносец, един от най-почитаните светци, мъченик за Христовата вяра, убит по време на Диоклециановите гонения. Гергьовден се почита от народа и като празник на земята, на земеделието и животновъдството. Светията е покровител на овчарите и стадата. Наред с това се отбелязва и Денят на храбростта и празник на Българската армия, професионален празник на военнослужещите и празник на Военния орден „За храброст“. Малко по-неизвестен факт е обаче, че днес празнуват и етнографите у нас. Празникът на Българската етнография започва да се чества в България от 1984 година. Етнографията се нарича още и "народознание". Това е хуманитарна наука, разяснява Станислава Витанова, която е уредник в Етнографски музей в Берковица:

"Етнографията изучава материалната и духовна култура на даден народ или група от народи, техните обичаи, бит изкуство облекло, език, знания и занаяти. Тясно свързана е с други хуманитарни науки и затова често се определя като историческа наука. Към класическите методи на етнографията принадлежи най-вече теренното изследване на хората, културите, регионите, чрез прилагане на различни техники и методи - като наблюдение, провеждане и записване на разговори, интервюта по определени въпросници и други."

Професията "етнограф" е по-скоро призвание, казва още Станислава Витанова:

"Да изследваш, да документираш, да съхраняваш и популяризираш самобитната култура от даден регион е отговорна и нелесна задача. Благодарение на нашите колеги етнографи, които са работили под ръководството на специалистите от Етнографския институт в музей към БАН, още през 80-те години в нашия научен архив на музея в Берковица се съхраняват изключително много ценни етнографски проучвания за богатата култура на населението от нашия регион." 

Във връзка с днешния празничен ден, в Етнографския музей в Берковица, е подготвен за прожектиране документалният филм "Каракачаните - последните номади в Европа.":

"Каракачанският етнос е част от българското ни общество още от древни времена, който се отличава със своя бит и култура, които нямат аналог. Каракачани има в определени места в България, като Сливен, Карнобат, Самоков, Сопот и разбира се и в нашия регион. В постоянната експозиция на нашия музей са представени каракачански сватбени костюми. Интересен е фактът, че женската носия тежи почти 16 килограма...Филмът който ще излъчим за тях е на Българската национална телевизия. Той е посветен на техния бит и култура и ще може да бъде видян в периода от 7 до 23 май през работното време на музея."

Прожекцията на филма "Каракачаните - последните номади в Европа." е напълно безплатна. Тя е включена в културния календар на Община Берковица за 2025 година. 

Повече по темата, чуйте от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученик от Видин стана петият най-добър барман в страната

Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година.  "Ние бяхме осемнадесет участници...Протече в два..

публикувано на 06.05.25 в 16:25

Четирима мъже от село Капитановци осуетиха телефонна измама

Преди дни,  четирима мъже от видинското село Капитановци ,   успяха да предотвратят телефонна измама, благодарение на бързата си и адекватна реакция. Това са  Пламен Панталеев , Георги Петров , Цветомир Веселинов и Явор Стоянов.   Телефонната измама е била насочена към възрастна жена от същото село. В поредица от телефонни разговори..

публикувано на 06.05.25 в 15:20

Веско Гоцов, овцевъд: Да сме здрави! Стадата ни да се множат!

На Гергьовден в  "Земята, която ни храни" избрах да ви срещна отново с един потомствен овцевъд- Веско Гоцов от монтанското село Безденица. Той е от хората, които дават мило и драго за своите животни и противно на много други, които разпродават стадата си заради многото неуредици в сектора, увеличава своето и към момента се грижи за 700 овце от..

публикувано на 06.05.25 в 14:10

Богата програма в Мездра за празника на града

На 6-ти май град Мездра отбелязва своя празник. По традиция денят за жителите и гостите на града, започна с празнична литургия в храм Св. "Георги Победоносец" . Днес официално ще бъдат открити традиционните Празници на културата "Мездра-май“.  Програмата на ежегодния форум, който се организира от Община Мездра, включва 35 културни, обществени..

публикувано на 06.05.25 в 11:09

Детска градина "Желязко Попниколов" във Видин организира литературен конкурс

Детска градина „Желязко  Попниколов“- Видин организира Областен литературен конкурс за стихотворение на тема "Мечтая да съм стихотворец" . Радио ВИДИН е медиен партньор на инициативата . Съорганизатори на проявата са  Регионално управление на образованието – Видин и  Община Видин.  Право на участие имат всички деца от 4 до 7 години, които..

публикувано на 05.05.25 в 17:30

10 задължителни неща за пролетния гардероб

Пролетта е време на събуждане - не само за природата, но и за стила ни. След тежките зимни слоеве, гардеробът има нужда от глътка въздух. Днес в "Модни лабиринти" ще си говорим за задължителните елементи, които трябва да присъстват във всеки пролетен гардероб - без значение дали обичаш класическия стил или следиш модните вълни. Първото..

публикувано на 05.05.25 в 16:15
Яна Язова

Яна Язова - литературната гордост на Лом и трагедията на една съдба

В рубриката  "Памет нашенска" , която посвещаваме на известни личности от Северозапада, оставили следа след себе си, ще отделим време на една изключителна българска писателка, поетеса и интелектуалка Люба Тодорова Ганчева, с литературния псевдоним Яна Язова , чиято съдба и творчество остават едни от най-драматичните и обсъждани в българската..

публикувано на 05.05.25 в 16:00