С тържествена програма, обединяваща шествие и концерт, Община Монтана ще отбележи Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, съобщават от местната управа.
Празничният 24 май ще започне в 9:30 ч. с шествие на детските градини, училищата и културните институции. Началото му е символично - от Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, а маршрутът ще премине по бул. „Трети март“ до централния площад „Жеравица“. На откритата сцена там ще се състои основната празнична програма.
В 10:00 ч. започва тържественият концерт на Община Монтана, в които ще участват ученици от ПГПЧЕ „Петър Богдан“, Трио „Тенорите“и Танцова школа „Финес“. Художествено-музикалната програма съчетава рецитал, популярни арии от опери, български хитове и танци, подчинени на идеята за силата на българското слово и дух.
Сценарият на празничния концерт, който ще започне с химна „Върви, народе възродени“, е вдъхновен от вечната стойност на писменото слово и неговата роля в духовното извисяване на нацията. Публиката ще чуе и откъси от емблематичното стихотворение „Славослов“ на Елисавета Багряна, както и интерпретация на посланието, закодирано в глаголицата – първата славянска азбука, създадена от Константин-Кирил Философ.
В програмата ще звучат любими български песни като „Една българска роза“, „Облаче ле бяло“, „Хубава си, моя горо“, „Моя страна, моя България“, съпроводени от танцови композиции. Ще бъде почетено и оперното наследство с включване на класически арии – реверанс към големите гласове, прославили страната ни на световните сцени.
По традиция празнично послание ще отправят кметът на Община Монтана Златко Живков и началникът на РУО – Монтана Трайка Трайкова. На традиционния прием на кмета след концерта ще бъдат връчени почетни значки на Община Монтана на изявени дейци на образованието и културата, както и наградата „Неофит Рилски“.
Арт инсталация „Буквите“, аранжирана на централния площад, ще придаде допълнителен колорит на празничната атмосфера. Иновативната творба е създадена от Четвърто ОУ „Иван Вазов“.
24 май е един от най-тачените празници на България. Посветен на делото на светите братя Кирил и Методий, той се чества като ден на българската просвета, култура и славянската писменост още от 1851 г. Тогава за първи път е отбелязан в Пловдив по инициатива на Найден Геров. Денят е символ на духовното извисяване и на стремежа към знание, а делото на Солунските братя е основополагащо за културната идентичност на славянските народи, посочват още от Община Монтана.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..