Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така?
Под повърхността от добро възпитание и английска сдържаност обаче нещо заплашително наближава точката на кипене.
В романът „Момичетата от книжарница Блумсбъри“ на английско-канадската писателка и адвокат Натали Дженър на фокус са именно три момичета, намерили своето място сред стелажите с книги. Грейс Пъркинс, се задушава в брака си с емоционалния насилник Гордън, Вивиан Лоури копнее да пише книги и да стои начело на книжарницата, а не на касата ѝ, а Евелин Стоун, наскоро завършила Кеймбридж с отличен успех, току-що се е сблъскала челно със сиксизма в университетските среди, в резултат на което губи конкурс за желана академична позиция.
А някъде наоколо са и мъжете все пак, които изглежда имат своите тревоги и борби, но са убедени, че управляват книжарницата и света. Тук са управителят г-н Дътън и завеждащият отдел „Редки книги“ Франк Алън, които отчаяно се опитват да скрият общата си тайна, Алек Макдона, който трябва да се бори със себе си, за да се справи с предизвикателствата на новото време, емигрантът от Индия Аш Рамасуами, открил, че Англия все още страда от куп предразсъдъци, харизматичният лорд Баскин, който…
Но това е роман за момичетата все пак.
Времето, в което Грейс, Вивиан и Еви трябва да отстояват себе си, е особено. Светът все още се съвзема от безумието на Втората световна война. Следвоенна Европа продължава да носи последствията от нея заедно с жертвите, ранените и техните семейства. Всичко е непоправимо различно, особено за жените. Те вече са вкусили една нова свобода, която никога преди не са имали и нямат никакво намерение да се отказват от нея. Но пред тях все още стоят твърде много и твърде плашещи предизвикателства за преодоляване.
На фона на разговорите за книги и ежедневните предизвикателства в книжарницата, всяка от трите жени води своята лична борба за щастие. Грейс трябва да реши дали предпочита да се примири със задушаващия я брак или да напусне озлобения Гордън, за да спаси себе си и синовете си. Вивиан трябва да се пребори с обидата и разочарованието от т.нар. висше общество и да стъпи на своята пътека към успеха. А Еви… Еви трябва да се научи да се бори в един свят, все още доминиран от мъже. И да намери една мистериозна книга. Не звучи толкова трудно, но не и когато въобще не е сигурно дали книгата все още съществува някъде сред хилядите неописани купчини на третия етаж на книжарница „Блумсбъри“.
В „Момичетата от книжарница Блумсбъри“ не всичко е художествена измислица. От всяка страница надничат реални исторически личности от литературния живот в Англия през 50-те като Дафни дю Морие, Пеги Гугенхайм, Самюъл Бекет, Елън Дабълдей, Соня Браунел – вдовица на великия Джордж Оруел. Ако обичате книги, в които се говори за книги, това е вашата история с вашите герои, които наистина не просто познават литературата, а на свой ред я творят и горят в нея. Ако обичате романтика обаче, това също е вашата книга. И докато я четете, може би ще установите, че е невъзможно да не съчувствате на когото и да било от героите.
Натали Дженър, както казахме, е адвокат и писател, творящ в жанровете „исторически роман“ и „социална драма“. Родена в Англия, тя израства в Канада. От съвсем ранна възраст се влюбва в четенето и започва да мечтае някога да стане писател на свой ред. Завършва колеж, а след това се дипломира и като юрист. И работи като такъв в продължение над двадесет години. Но през цялото време и пише.
Първият ѝ роман „Обществото на Джейн Остин“ излиза от печат през 2020 г., а две години по-късно излиза и „Момичетата от книжарница Блумсбъри“. Той официално не е обявен от Натали Дженър като продължение на предходния, но може би е трябвало да бъде, защото събитията в едната са до голяма степен продължение на тези от другата. Ако вече сте чели „Обществото на Джейн Остин“ и ви е харесал, вероятно ще харесате и „Момичетата от книжарница Блумсбъри“.
Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..
Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..
Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..
В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността. Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..
УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..
В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..
Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..