Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на климата

Снимка: БТА

На 15 май отбелязваме Международния ден на климата. Инициативата е неофициална, по предложение на метеоролози, които настояват за защита на климата като ценен ресурс за бъдещето на човечеството. Обявен е с цел да се насочи общественото внимание към опасните последици за климата от причиненото от хората замърсяване и да повиши осведомеността за тези ефекти. 

Климатът никога не е бил константен процес и явление и тези промени са започнали веднага, след като е била формирана нашата планета. Причините за тези промени са най-различни, обясни Симеон Матев- доктор по климатология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", автор в "Климатека". 

В съвремието климатът се променя доста интензивно. За последните 30 години средната температура на земята се повишава с около 0,6-0,8 градуса.

"В регионален план настъпват много по- бързи промени. Например, в полярните райони на Земята повишението вече е с около 3-4 градуса и това наистина е много и води до големи изменения на природата като цяла, а пък след като се изменя природата, понеже ние- човечеството е голям ползвател и живее в природата, естествено, че търпим тези промени и всички несгоди, които имаме, свързани с изменението на климата. В България за последните 30 години средната температура се е повишила някъде с около 0,5-0,8 десети от градуса. Най-голямо изменение обаче е настъпило в летния сезон. Юли и август са месеците, които са се затоплили най-моного, като особено голямо е повишението на средните максимални и минимални температури, които са се повишили на места с почти 2 градуса, особено в Североизточна България", каза д-р Симеон Матев.

По-голямо затопляне се наблюдава в Северна България, сравнено с температурите в Южна. Изменението на климата не е свързано само с повишението на температурите. Променят се валежите- стават по-интензивни, т.е. за кратко време падат по-големи количества валеж, а периодите с валеж са паузирани от дълги периоди без валеж, посочи Симеон Матев.

2024 година е най-топлата година, откакто се правят инструментални наблюдения от повече от 170 години. За нашата страна също миналата година е най-топлата календарна година, каза д-р Симеон Матев и обясни, че за 2025 година нещата са малко по-различни:

"На глобално ниво средната температура също е достатъчно висока, макар да не е най-високата. Засега не може да бие 2024-а, но най-вероятно ще е на второ място. Но, до края на годината има доста време, за да сме категорични в това какво би се случило. В нашата страна обаче разликата с миналата най-топла година е доста съществена и ако не стане някакъв топъл катаклизъм до края на годината трудно 2025-а ще бие 2024-а. Специално за Видинския регион от началото на годината до момента средните температури се движат много близо до нормата. Даже, ако се тегли една черта за първите 4 месеца на годината средната температура във Видин е съвсем близо до нормалната за региона."

По-големият проблем е с валежите, които във Видинско са едва 50% от това, което трябва да паднат. Това няма как да не оказва съществено влияние върху агробизнеса и ежедневните дейности на всяко едно домакинство, допълни д-р Симеон Матев.

Ниски температури се очакват до края на седмицата и това е знак към някои земеделски стопани в по-високите места, че са възможни слани.

Летният сезон се очаква са бъде по-топъл от обичайното, ще има дълги периоди на сухо и горещо време. Дългосрочните тенденции по отношение на валежите показват, че по-скоро може да очакваме месеци с валежи около и малко под нормата.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..

публикувано на 15.05.25 в 17:02

Ще стане ли природна забележителност водопад Бобука

Водопад Бобука беше посетен от комисия след като Асоциацията на парковете в България направи предложение да бъде обявен за природна забележителност. Водопадът се намира преди края на село Бела в посока към град Димово. Това е още един пример за прекрасно място, което е слабо познато, каза Симеон Арангелов- председател на Асоциацията на..

публикувано на 15.05.25 в 16:00

На добър час, Радичкови врабчета!

Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" тържествено изпрати своите абитуриенти. "2025 година е специална за нашето училище", каза в приветствието си директорът на гимназията Боянка Никова : "Тази година училището навършва 55 години от своето създаване. Първият випуск на гимназията отбелязва 50 години от завършването..

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Средновековен фестивал предстои в Мездра

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще е домакин за единадесета поредна година на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура. Събитието ще се проведе на 17-и и 18-и май и ще включва битки, възстановки, средновековна кухня и ритуали, обясни за Радио ВИДИН Павел Петров, ръководител на комплекса. "Фестивалът на средновековните..

публикувано на 15.05.25 в 14:00

Видинското училище по изкуствата изпрати своите абитуриенти

Общо 21 дванадесетокласници бяха празнично изпратени от своите преподаватели и любими съученици. От тях 11 завършват училището по изкуствата "Свети свети Кирил и Методий" с профил "Музика", а 10 са с профил "Изобразително изкуство", обясни директорът Бисерка Каменова .  "Средният успех на класа е много добър 4.82, като 10 от учениците са се..

публикувано на 15.05.25 в 13:07

Увеличение на винетките от май – оправдано ли е

По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май.  Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..

публикувано на 15.05.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 15 май 2025 слушаме мултиинструменталиста Валери Степанов

Един от най-ярките съвременни мултиинструменталисти на руската сцена е Валери Степанов. Син на известен барабанист в Далечния изток, от малък започва да усвоява различни инструменти. На шестгодишна възраст стартира с пиано, три години по-късно вече композира, на 15 г. усвоява барабаните, а след това китарата, бас китарата и вокала. Феноменално дете..

публикувано на 15.05.25 в 09:00