Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Снимка: Георги Стоянов, Личен архив

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки, на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни.

"При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не се получиха тази година. Други 3 двойки имат малки и една двойка още е на етап мътене и очакваме, дано всичко да е благополучно и те да измътят четвърто малко за този година", съобщи Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици, който извършва наблюдения на лешоядите в района.

Броят на черните лешояди варира около 25 птици. Наблюдават се птици, освобождавани и от други райони на България, а също и от Гърция. Птиците се подхранват, защото една от целите на подхранването е лешоядите да не се разпръснат много в търсене на храна и да попаднат на отрови.

На 17-ти май край Сливен ще се проведе първото освобождаване в природата на птици от вида брадат лешояд - символ на българската природозащита. Събитието ще се проведе в рамките на Европейската нощ на музеите - инициатива, насочена към културното обогатяване на хората и устойчивото развитие на туризма. Това съвпадение цели да подчертае важната роля на музеите на открито в опазването на околната среда и насърчаването на устойчив туризъм. Това е голяма събитие в българската природозащита, каза Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици.

Така нареченото освобождаване представлява поставянето на младите птици в изкуствено гнездо - "хак" в дивата природа, от където те сами ще излетят, когато са готови. В адаптационния период младите птици ще трябва да бъдат хранени, наблюдавани и охранявани буквално денонощно, докато напуснат гнездото и се адаптират към дивата природа.

Брадатият лешояд е изключително рядък вид, за чието завръщане оцеляването на всяка птица е от изключително значение. Осем организации от България и Европа обединяват усилията си за изпълнение на проект "Живот за брадатия лешояд", осъществяван с европейски средства. Предвижда се връщането на брадатия лешояд в България и на Балканския полуостров, както и подпомагане на успешно възстановената популация на черния лешояд.

Цялото интервю с Георги Стоянов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30