5-месечната Катлея от село Мокреш и 4-годишната Дарина от Лом, облечени в автентични народни носии, бяха сред най-колоритните участници в бал-ревюто "Бабин скрин", което Фондация "1300 години България" представи в нощта на музеите в Лом. Уникалните български народни носии бяха представени от над 40 участници, сред които Ралица Кирилова - "Мис Българка 2024", самодейците от НЧ "Пробуда 1928" село Крапчене, Танцьори от детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Хорце" при НЧ "23 септември", самостоятелни участници и както и цели семейства от Лом, Мокреш, Ковачица, Сумер, Киселево, Душилница. Събитието се реализира с подкрепата на община Лом.
С великолепни изпълнения на народни песни пък се изявиха децата от ВГ "Шоколадче" и пилотът от ВВС и народен певец Свилен Тодорински, които бе специален гост на събитието. Водещи на пъстрото събитие бяха гласовете на радио Видин - Нора Георгиева и Гергана Панова. За вдъхновяващото си представяне участниците в "Бабин скрин" бяха наградени с почетни плакети и грамоти от Аделина Ангелова главен експерт на "МИГ – Лом" и Ивайло Йосифов изпълнителен директор на фондация "1300 години България". Фолклорният празник на площад "Свобода" бе наблюдаван от над 30 000 зрители на живото излъчване от официалната страница на Българското национално радио - радио Видин и на фондацията организатор.
"Бабин скрин" е второто събитие от фолклорни празници "Поломие" - Етно съживяване на Северозапада“, по идеен проект и реализация на фондация "1300 години България". Следващата изява е на 12 август, когато ще се проведе конкурсът „Мис и Мистър Северозападна България 2025“ с невероятната концепция: “Да се срещнем на село”. Фолклорни празници "Поломие" се реализират по Програмата за развитие на селските райони - Европейски земеделски фонд за развитие на селските Райони: Европа инвестира в селските райони, по мярка 6 "Инвестиции за проучване, развитие и популяризиране на културното, историческото и природно наследство и бит на територията на МИГ-Лом".
Международното учение на НАТО за управление на извънредни ситуации "BULGARIA 2025“ започна в Монтана. Учението бе открито от Радмила Шекеринска, заместник-генерален секретар на НАТО, и Даниел Митов, министър на вътрешните работи на Република България. На откриването присъства заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, съобщават от..
Седмица на пожарната безопасност ще се проведе от 8 до 14 септември. Обявена е от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ по повод професионалния празник на пожарникарите - 14 септември. Във Видин празникът ще бъде отбелязан с поредица от събития, които започват от утре, 9 септември, с поднасяне на цветя на паметната плоча на..
Берковица отбелязва своя празник на 8 септември, когато се чества големият християнски празник Рождество на Пресвета Богородица. Берковчани са избрали Богородица за своя закрилница и отбелязват този ден с редица прояви. Празнична света Литургия, водосвет и курбан за здраве ще бъдат отслужени от 9 часа в храм „Рождество на Пресвета Богородица". От..
За втора поредна година в белоградчишкото село Салаш се проведе Фестивал на торлашката кухня. У частие взеха майсторите от Белоградчик, село Салаш, махала Куцаровци, селата Стакевци, Чупрене, Средогрив, Долни Лом. От сръбска страна се включиха гости от Ново Корито, Витковац, Ошляне, Миничево, Свърлиг – общо над 40 участници. В празничната..
След огромния интерес, предизвикан у врачани от първия ден от проявите в „Калимера, Враца", днес – 8 септември, програмата, посветена на гръцката култура продължава. От 10 до 13,30 часа пред сградата на местната управа, която е организатор на събитието, продължава Гръцкият базар. В 11 часа ще има куиз с изненади, а от 11,30 часа започва концерт на..
На 8 септември вярващите християни отбелязват Рождество на Пресвета Богородица. Макар да е известен като Малка Богородица, празникът е един от най-големите, чествани от Православната цръква, обясни председателят на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин архимандрит Самуил: "Божият промисъл подготвил постепенно появяването на света Дева Мария...
За трета поредн а година на площада в село Ясен се събраха почитателите на истинската лютеница и хляба . Фестивалът е една хубава традиция за селото ни, каза Десислава Славомирова , секретар на местното читалище . "Искам да открия празника на лютеницата и хляба, защото ако има традиционно български ястие, то това е лютеницата, а..