100 години читалищно дело отбеляза читалище "Пробуда 1925" в село Старопатица. В салона на културното средище тържественото честване, започна с думите на Корнелия Велкова- секретар на читалището:
„Честваме 100 години читалище село Старопатица.За мен, за нас, за вас е чест да сте наши гости" .
В словото си кмета на населеното място Николай Николов поздарви стотиците гости и жители на Старопатица:
„Уважаеми гости, скъпи членове на НЧ „Пробуда 1925" , позволете ми от свое име и от името на читалищното настоятелство да ви приветствам с българското – добре дошли. В този празничен ден , който с гордост честваме деня на светите братя Кирил и Методий и 100 годишнината на нашето читалище с радост отбелязваме, че отново сме заедно, сплотени и единни. 100 години старопачаните достойно защитават, съхраняват и популяризират свойте традиции и неповторимата си култутна идентичност".
Тържествен водосвет отслужи отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия:
„Да се възражда духа на всички българи. Върви народе възродени към светли бъднини върви и нека Бог да те благослови. Честит празник, на многая лета и на добър час!"
Специален гост на събитието бе Любен Иванов народен представител, който поздрави присъстващите с думите:
„За мен е изключително удоволствие да съм днес тук сред вас на този светъл за всички българи празник , но днес е и друг голям ден 100 години НЧ „Пробуда 1925" село Старопатица. Един век на дух, на пламен, един век в който читалищните дейци събираха частици от миналото и го предадоха на поколенията".
Поздравителен адрес от името на кмета на общината д-р Владимир Владимиров прочете Христела Александрова- експерт "Хуманитарни дейности" :
„100 години са една достолепна дата, това вече е една вековна традиция.
100 годишнината от създаването на НЧ „Пробуда 1925" село Старопатица е един от тези моменти , който обединяват цялата културна общност в Община Кула".
В концертната програма се включиха гостуващи състави от кулския регион, съставите от читалището в Кула, читалището от селата Раковица и Киреево, село Тополовец гостува с двата състава. Село Гъмзово бе специален гост, както и танцова формация към село Майор Узуново.
Людмил Лалов заместник кмет община Кула,Славена Петрова, председател на Сдружение „Видински фонд „Читалища, Еней Бранков кмет село Тополовец, Димчо Скорчев кмет град Дунавци, Галя Недкова - Директор на дирекция "Бюро по труда" - Кула , д-р Галя Викьова заместник изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните София.
В края на събитието сертификати и плакети бяха връчени за принос в читалищното 100 годишно дело на най- възрастните самодейци към НЧ „Пробуда -1925" село Старопатица и всички участващи състави в юбилейната програма.
В Белоградчик тържествено бе отбелязана 175-ата годишнина от въстанието в Северозападна България. В църквата "Св. вмчк Георги Победоносец" бе отслужена заупокойна молитва, а в крепостта "Калето" имаше историческа възстановка на събитията от 1850 година. Пред паметника на въстаниците бяха поднесени венци и цветя преди празнична заря да озари..
Властта отказва да чуе гласа на хората, страхува се да се допита до народа. Това заяви президентът Румен Радев в Белоградчик : "Опитите на Борисов, Пеевски и тяхното правителство да изместят темата, да ни внушават, че инфлацията е под изискуемия праг, да представят процеса на въвеждане на еврото като процес, в който хората нямат глас, нямат..
Кулминацията на честването на 175-та годишнина от въстанието в Северозападна България през 1850 година ще бъде тази вечер в Белоградчик , където тече генерална репетиция. Програмата за годишнината започна в манастира "Света Троица" край село Раковица . На площада пред манастира се събраха ученици, читалищни и културни дейци, родолюбци. Въстанието..
Издирват мъж от монтанското село Долно Белотинци, изчезнал през почивните дни. От прокуратурата съобщиха, че има задържан по случая. Работи се по всички версии за изчезналия. Полиция и ловци от местната дружинка в Долно Белотинци издирват изчезналия мъж. Кметът на селото Георги Цеков: "В неделя вечерта към 22 часа получих сигнал, че едно..
Творците от Литературен клуб "Христо .Ботев" при НЧ ”Просвета 1925” Мездра организират поредната творческа вечер, този път посветена на Николай Лилиев- поет, писател и драматург. Срещата е по повод 140 години от рождението му. Всеки ,който желае може да участва в изявата, като си избере любимо стихотворение от Николай Лилиев или пък сподели..
Общинският съвет във Враца ще се събере извънредно на свое заседание, като форумът е насрочен за петък /30 май/. По всяка вероятност сесията ще започне в 16.00 часа, съобщиха членове на местния парламент. До този момент официално съобщение за извънредната сесия няма. За последно съветниците във Враца дискутираха актуални въпроси на своето..
Под ръководството на Окръжна прокуратура – Видин се водят действия по разследване по образувано досъдебно производство за причиняване на смърт при управление на моторно превозно средство , съобщиха от пресцентъра на прокуратурата. Около 05,50 ч. на 29.05.2025 г. в дежурната част на ОД на МВР в град Видин е постъпило съобщение за открит труп на..