Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

2
Снимка: Архив, БНР

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на българската икономика за генериране на допълнителен растеж в условията на множествени кризи посредством провеждането на активни политики на пазара на труда. Сред темите, които екипите на МТСП и АИКБ обсъдиха, бяха намирането на механизъм за подкрепа на заетостта при временни затруднения на предприятията поради негативни въздействия от геополитически, конюнктурен или друг характер. Определянето на работните заплати при отчитане на реалностите на икономиката и на пазара на труда, така че да се насърчи качествената заетост и да се стимулира родното производство, бе тема, по която бяха намерени допирни точки. Във фокуса на разговора беше и изготвянето на Пътна карта за нов пенсионен модел, която се планира да бъде възложена на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите, в сътрудничество със социалните партньори. Беше постигнато съгласие по необходимостта от оздравяване и предвидимост в пенсионната система. 

Какви са механизмите за насърчаването на трудовата заетост? Разговаряхме с председателя на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев:

"При всички положения дефицити по отношение на квалифицирани работни места за специалисти и служители, така и за служители със сравнително ниска квалификация има и тези дефицити са огромни в момента. Те далеч не са само в традиционни сектори, като например машиностроене, химическа индустрия или пък инженерните науки. това е дефицит в един доста по-широк спектър, в това число и в сферата на услугите. Постоянно се търсят продавачи в магазините и готвачи и сервитьори в заведенията. В срещата си с министър Гуцанов подчертахме, че трябва не само да се търсят мерки за посрещане на сезонната заетост. У нас продължава да има немалък брой неработещи и нетърсещи работа млади хора."  - подчерта Румен Радев.

Националният съвет за тристранно сътрудничество към Министерския съвет обсъжда проекти на нормативни актове, уреждащи въпросите на трудовите и свързаните с тях отношения. Проблемите на трудовия пазар и насърчаването на заетостта, обаче не са достатъчно добре разгледани, коментира за радио Видин Haдя Bacилeвa, пpeдceдaтeл нa Бългapcĸaтa ĸoнфeдepaция нa зaeтocттa:

"Това, което ние винаги сме се опитвали да прокараме като идея е създаването на нещо повече от Тристранката, която в момента дискутира подобни въпроси, в който форум да бъдат включени повече специалисти, които се занимават практически с нещата на трудовия пазар, с бизнеса, със заетостта и по този начин да се изчистят и всички пречки, затормозяващи процеса по намиране и вноса на трудови кадри от трети страни. Все още витае разбирането, че има много българи, които не са намерени., а искат да работят, но за съжаление те не са много."

Защо младите българи продължават да избират големите градове или чужбина за своята трудова заетост и само размерът на трудовото възнаграждение ли е в основата на този избор?

"Разбира се и условията на труд, населеното място, предизвикателствата, потенциалът, който дадена компания им дава и различните хора, с които се запознават. Разбира се всеки един град би могъл, колкото и малък да е той, да стане привлекателен, но затова е необходима да се наложат действия от страна на държавата и работодателите, така че да създадат подобни условия, за да може да бъдат задържани хората по определените места." - обясни Haдя Bacилeвa, пpeдceдaтeл нa Бългapcĸaтa ĸoнфeдepaция нa зaeтocттa:

Един от проблемите пред работодателите в Северозападна България продължава да е липсата на квалифицирана работна ръка. Въпреки високия ръст на безработицата, все по-трудно се намират работници и служители. Разговаряме с Диана Върганова, дългогодишен управител на дружество във Враца, занимаващо се с производство на електронни изделия, която има опит в назначаването на кадри от трудовата борса.

"Аз лично смятам, че в България с това "пребиване" на учебните заведения и на хората, които учат, българи, които да работят качествено във високотехнологични фирми няма. Не знам в този смисъл какво точно трябва да се направи, но това е дълъг период и ще отнеме поне 5-10 години. Била съм в Узбекистан и лично с узбекистанската камара сме имали преговори, така че мое лично мнение е, че те имат много добри работници и много добри специалисти. Друг е въпросът как се урежда документално възможността им да работят в България. В Северозапада има предприятия, в коти работната заплата е достатъчно висока."

Индивидуални дигитални сметки за обучение са сред новите инструменти за повишаване на квалификацията на заети и на безработни, съобщи преди дни за БНР заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова

"Инициативата ще се финансира от оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и се очаква да заработи експериментално до края на годината, като това допълнително трябва да насърчи трудовата заетост. Министерството на труда и социалната политика работи по различни механизми за достъп до обучения, така че те да бъдат по-ефективни и съобразени с нуждите на работещите." - допълни заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Седмица до окончателното "да" за еврото

ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член, съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4 юни -..

публикувано на 29.05.25 в 10:00

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00