Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн карта показва местата с катастрофи у нас

Снимка: https://chernapista.com/

Интерактивна карта, показваща местата с концентрация на катастрофи у нас беше изготвена от 18-годишен ученик. Онлайн платформата "Черна писта" ползва данни от МВР за последните 4 години, като за този период са настъпили около 180 000 пътнотранспортни произшествия. Инициативата има за цел да повдигне въпроса за пътната безопасност и да покаже мащабите на проблема, обясни за Радио ВИДИН авторът на картата Мартин Атанасов от София.

"Черна писта" - това представлява една отворена платформа, интерактивна карта, която визуализира всички регистрирани в КАТ ПТП-та, на територията на България за последните 4 години. Целта е отново да обърнем внимание на обществото и на институциите на темата за пътната безопасност, правейки го по иновативен начин, използвайки официалните данни и новите технологии, за да покаже колко мащабен е проблемът с войната по пътищата. И да покаже как наистина няма място в България, на което да не са се случвали катастрофи, а голяма част от местата и с ранени и загинали. Идеята от една страна е точно това, да предизвика едно възприятие у гражданите, което да обърне внимание на пътната безопасност и на това, че този проблем и решаването му зависи от една страна от всички нас, като участници на пътя..."

Местата с концентрация на катастрофи са повече от 30-те, посочени от пътната агенция, коментира Мартин Атанасов. Трите области от Северозапада влизат в черната статистика, като места с чести пътнотранспортни произшествия.

"Има много различни пътни възли, на които се случват повечето ПТП-та, които обаче са въпрос на последващ анализ... Разбира се има области, на които се случват повече катастрофи, но това се дължи и на по-големия трафик. Това, което мога да кажа е, че за съжаление цялата област на Северозапада не е изключение от цялата България и на практиката, наистина там има също концентрация на ПТП-та и участъци с доста случаи на катастрофи, в някои отсечки, за съжаление, с фатален край..." 

Интерактивната карта предизвика вниманието не само на обществеността, но и на институциите, които вече са се свързали с Мартин за бъдещо взаимодействие.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общественик с първа книга за община Бойница

Книга за най-малката видинска община - Бойница, пише общественикът и жител на село Периловец Радослав Треилов. "Бойница - минало, настояще и бъдеще" ще бъде първата книга, събрала информация за всички населени места от общината, включително и за вече несъществуващите Халовски колиби и Драгичеви колиби.  "Идеята се зароди у мен като жител на село..

публикувано на 27.06.25 в 16:47

Климат в оранжево: Видин и Северозападът под натиска на опасни горещини

През последните години понятието „опасно високи горещини“ се превърна в често срещан термин в новинарските емисии и метеорологичните прогнози. Това не е просто поредната прищявка на времето, а ясен сигнал за променящия се климат и за нарастващите предизвикателства, пред които е изправено човечеството. За разлика от внезапните бури или..

публикувано на 27.06.25 в 16:35

Към кого гледат "Сребърните очи"

Хърикейн е градче с мрачна история. Освен това е и градче, от което никой не си тръгва. Осемнадесетгодишната Чарли обаче си е тръгнала преди десет години, веднага след смъртта на баща си. А днес трябва да се върне без да е сигурна, че има сили и желание отново да види онази къща, пълна със странните му изобретения. Ами „Пицарията на..

публикувано на 27.06.25 в 16:25

Жители на Търняне: Плащаме си данъците, искаме повече внимание и по-нормален живот

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим видинското село Търняне.  Ако погледнем справката за него, ще прочетем, че в близост има два водопада по река Войнишка: на 500 м и на 700 м от населеното място. В действителност, понятието "водопад" тук не е съвсем точно и е доста далеч от истината- по-скоро са два пада на водата от поливни..

публикувано на 27.06.25 в 17:00

На Световния ден на риболова: Една история за баланс, природа и страст

В Световния ден на риболова ви срещаме с един човек, за когото риболовът не е просто хоби, спорт или начин за прекарване на свободното време – той е начин на живот, философия и източник на вътрешен баланс. Това е видинчанинът Кристиян Кабаджов – страстен спининг риболовец , чиято отдаденост към природата и водата вдъхновява всеки, който..

публикувано на 27.06.25 в 15:30

Рок група ЕЛИТ с концерт във Видин

На 30 юни, понеделник, във Видин за първи път ще гостува известната рок група "ЕЛИТ". Създадена в началото на 90-те години под името "STONEHENGE", музиката им и днес е харесвана от много почитатели на българския рок. Концертът на "ЕЛИТ" е част от културната програма на Община Видин и е по повод посрещането на първото юлско утро - "July morning..

публикувано на 27.06.25 в 15:00

"Едно" на 27 юни 2025 година

В "Едно" на 27 юни говорим за събитията, които организираха през месеца от фондация "Подкрепа за реализация".  Месецът започна с детския празник "Щуроландия" , който от фондацията организират за 12-а по ред година. Щуроландия е "вълшебно градче", което се появява в Крайдунавския парк във Видин всяка година на първи юни. За втора по ред..

публикувано на 27.06.25 в 14:40