Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна най-рисковият сезон за пожари

Снимка: Радио Видин

От началото на юни е обявен пожароопасният сезон в земеделските площи на област Монтана. Той ще продължи до края на октомври. В този срок ще действа и заповедта на областния управител, с която е определен пожароопасният сезон в горските територии. Периодът съвпада с най-топлите и рискови за пожари месеци, както и с активната кампания по прибиране на земеделската продукция, обясни старши инспектор Иван Иванов от Районната служба “Пожарна безопасност и защита на населението” - гр. Монтана. В тази връзка огнеборците организират информационно-разяснителна кампания сред населението. За да достигнат до повече хора, разпространяват информация за рисковете от възникване на пожари и мерките срещу тях с помощта на интернет сайтове, а с подкрепата на местни институции, туристически и ловни дружества разпространяват брошури сред населението. Освен това провеждат обучения на земеделските производители за задълженията им при обработката на земята и прибирането на реколтата, както и за действия при евентуално възникване на пожар. 

Последният подобен случай е от неделя, когато горя земеделски масив край Лом. От началото на пролетта има и други инциденти, каза старши инспектор Иванов и призова:

"През пожароопасния сезон, или пролетно-летния сезон, апелираме гражданите да не изгарят събрани ненужни вещи, суха трева и други отпадъци. Да не допускат палене на огън във ветровито време, ако се е случило, по-най бързия начин да го изгасят, за да не се предизвика пожар. Да не палят огън в междублокови пространства, градинки и други места за приготвяне дори и на зимнина. Да не се изхвърлят неизгасени кибритени клечки, фасове, стъклени бутилки и други, които могат да доведат до запалване на суха тревна растителност..."

От пожарната са в готовност при продължително високи температури и засушаване да предприемат допълнителни мерки, като  ограничаване на земеделските дейности и провеждане на обходи и проверки за недопускане на произшествия.

Активни участници в борбата с летните пожари са кметовете по места. Кметът на Добри дол Младенка Младенова е запознала местното население със заповедите, отнасящи се до пожароопасния сезон. По думите й, хората се съобразяват с тях и ги спазват. От началото на годината няма пожари, за разлика от миналата. 

"Миналата година беше нещо страшно. Четири денонощия аз едва ли не съм спала долу до блатото. Ние нямаме животни, които да изпасват тревите, нямаме възможност да косим, поне да поддържаме селото, гробищния парк, детската площадка, а да ходим да косим блатото, това е невъзможно... От счупени стъкла, много са факторите, които влияят."

Спокойно лято, без пожари си пожелават и огнеборците, и кметовете от Монтанско. А отговорността за това ще е на всички жители на областта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00