Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравната служба в Зверино: От народната медицина до модерния здравен дом

Снимка: Уикипедия

До тридесетте години на миналия век здравното обслужване на хората от врачанското село Зверино е твърде епизодично. В повечето случаи Общината, по нареждане на инстанциите във Враца, организира различни здравни мероприятия – хигиената в училището, ваксиниране на децата, чистотата на домовете и дворовете, обезпаразитяване и други. Лекари идват отвън твърде рядко. Преди всичко се използва народната медицина. Най-тежко болните, в краен случай, се карат в Окръжната болница - Враца.


Едва през 1935 г. в селото се открива Участъкова здравна служба с един лекар и един прислужник. Амбулаторията се помещава в частна къща. През 1940 г. е назначена акушерка и се разкрива Здравносъвещателна станция в помощ на селата Зверино, Игнатица, Оселна, Елисейна, Зли дол и Очин дол.


Междувременно, през 1938 година, Общината възлага на най-известния тандем във Врачанския край - арх. Дограмаджиев и инж. Новоселски проектирането и изграждането на Здравен дом. Преписки, скици и други документи са запазени в техния архив. Сградата се изгражда до моста над река Искър със средства, осигурени от Общината, кмет тогава е Георги Шопов, и осезаемата помощ на населението. Тържествено е открита за експлоатация през 1943 г. След 1944 г. е напълно оборудвана и пригодена за работа. По-късно, когато кмет на Общината е Иван Драганчев, тя е основно ремонтирана и разширена.


През 1950 г. в Здравния дом е открит лекарски кабинет с един зъболекар, а от 1956 г. тук работи родилен дом, разполагащ с четири легла. За родилките се грижат лекар, акушерка и санитарка.


Старите хора от Зверино помнят д-р Лукан Христов Цанов. Емблематична фигура. Роден през 1922 г. в известния богат Цановски род. Завършва медицина в Мюнхен и работи повече от 25 години в родното си село. Много добър диагностицик, познаващ до подробности живота на всички свои пациенти, всеотдаен, на разположение 24 часа в денонощието. Този човек беше изключително полезен за хората. И може би затова, те му прощаваха с мълчание, с усмивка, понякога и с болка неговия пиперлив и циничен език. Днес за него се разказват различни случаи, повечето от които звучат като вицове. Много други специалисти – лекари, зъболекари, акушерки, медицински сестри, както и обслужващ персонал са работили  за здравето на зверинчани. И за тяхна чест можем да кажем, че всички тези хора и това здравно заведение бяха много нужни и полезни за всички живущи в Общината.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15