Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози отново работят на Могиланската могила във Враца

3
Ръководителят на археологическото проучване Александра Петрова на обекта във Враца.
Снимка: Ива Антонова

60 години след откриването на едно от знаковите тракийски съкровища у нас, това от Могиланската могила в центъра на Враца, там отново работят археолози. До нови разкопките в района на могилата се стигна, след като там беше съборена стара къща, за да бъде построена жилищна кооперация. Археологическото проучване, което спря строежа, ще продължи до края на седмицата. Каква ще бъде съдбата на терена, дал преди време не само едни от най-значимите скъпоценни артефакти от времето на траките, но и безценни сведения за живота им?
Златният венец е артефакт от тракийското съкровище от Могиланската могила, експониран в музея във Враца.
През 1965 година при изкопни дейности за строеж на блок във Враца съвсем случайно е открит погребален комплекс на тракийски владетел от четвърти век преди новата ера. Намерената впечатляваща колекция от десетки артефакти, много от които от злато и сребро, и до днес титулуват Враца като единствения град у нас, в чийто идеален център е разкрито толкова богато съкровище от времето на траките. Днес, 60 години по-късно в района, познат като Могиланската могила, беше съборена стара къща, за да бъде построена жилищна кооперация. На обекта обаче от две седмици работят археолози от Врачанския музей под ръководството на Александра Петрова.

"Правим спасително археологическо проучване в рамките на имот в централна градска част на Враца, в който предстои да бъде реализирано инвестиционно намерение за строителството на жилищна сграда, който попада в територията на два археологически обекта. Единият е така наречената, известна Могиланска могила, която представлява некропол от елинистическата епоха... И вторият археологически обект е средновековен некропол, който се е развивал, общо казано, през XII - XIV век."
Сребърен наколенник от Могиланската могила, който е изложен във врачанския музей.
Планът е спасителните разкопки да продължат до края на седмицата, след което на ход ще бъде приемателната комисия, обясни археологът Александра Петрова.

Повече - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44