Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безопасно лято край басейна: Как във Видин следят чистотата на съоръженията

| Анализ
Снимка: ЕПА/БГНЕС



Лятото с високите температури приканва към търсене на прохлада и освежаване - и макар че морето е любима дестинация, за много хора басейнът остава по-достъпната и бърза алтернатива. Плувните комплекси в града и региона се пълнят през юни, юли и август, но наред с удоволствието от водата и слънцето, не бива да забравяме и за възможните рискове, които крие престоят в обществен басейн. Водата в плувните съоръжения трябва редовно да се поддържа и обеззаразява със задължителни препарати, но същевременно съставките в нея не бива да надвишават допустимите норми, тъй като могат да причинят кожни и очни раздразнения, както и респираторни проблеми при по-чувствителни хора. От друга страна, ако водата не се дезинфекцира правилно, тя може да се превърне в среда за развитие на бактерии, гъбички и вируси. 

Контролът върху тези дейности се осъществява ежегодно, по няколко пъти през летния период, от Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Преди началото на активния летен сезон екипи от РЗИ извършват проверки на всички регистрирани плувни басейни, както на качеството на водата, така и на хигиената на съоръженията и зоните около тях, това обясни Антон Петров, директор на дирекция "Обществено здраве" към РЗИ-Видин. Той разказва какви са стандартните практики на инспекцията, как се осъществява контролът и какви мерки се взимат при установени нарушения.

"Още при откриването на самия басейн получаваме известие и съответно първия път самите стопани на басейните донасят проби вода за химичен и микробиологичен анализ в акредитирана лаборатория, каквато е нашата в РЗИ-Видин. След това регулярно на две седмици се редуваме - ние взимаме контрол, после те носят, пак ние взимаме контрол и така нататък. Горе-долу се събират около осем проби на сезон от съответния басейн, при положение, че няма проблем. Ако има някакъв проблем, вече се пише предписание, търсят се начините да се отстрани този проблем и обикновено се отстранява. Работим в пълен синхрон със стопаните на басейните. Някои от тях внедряват и някои по-съвременни методи за обеззаразяване на водата, използват съвременни препарати, с които ни запознават - какво съдържат, как се дозират и т.н., за да не се получи отклонение или предозиране, което е неприятно за къпещите се."

По думите на Антон Петров, през миналото лято в РЗИ-Видин не са имали проби с бактериални замърсявания. Повечето случаи са свързани с окисляемост или прехлориране. 


"Една проба вода е един литър - вероятността да се открият бактерии в този обем е малка, за разлика от водата в река Дунав, където растат цели колонии. Колкото и да казват хората, че е чиста, аз не бих се къпал там, затова и нямаме открити къпални места в реката. Основните замърсявания са предимно физико-химични. Бактериално замърсяване почти не сме откривали. Ешерихия коли е показател за замърсяване, но трудно може да бъде засечена в басейн. Нямам спомен и миналата година да сме открили такова замърсяване, в който и да е басейн."


Понякога в плувните зони има случаи на прекалено високо съдържание на хлор.


"Или се престарават, или човекът, който се занимава с обработката, допуска грешка. Получават се неприятни конюнктивити, хлорът не може да се разреди и трябва да се изпразни целият басейн, което е крайно нежелателно, защото това е прекалено много вода."


Притесняват ли се да посещават обществени басейни, чувстват ли се достатъчно информирани и на какво обръщат внимание, когато избират къде да плуват, това проверихме с анкета сред видинчани.


"Не ходя на басейни, защото водата е замърсена. Не вярвам и хората, които ги държат, да се грижат за тях, да ги разчистват... Тази година все още не сме ходили, но миналата сме ходили. Първо гледам видимо — ако е прозрачна водата, това е първият белег, че е надеждна, и вярвам, че не биха си позволили да поддържат мръсна вода, защото, когато се касае за заведение за хранене или басейни, лошата реклама е лоша реклама. И досега не сме имали проблеми. Когато са твърде много хора, не влизаме, преценяваме, като погледнем, и ако има много хора, нещата не са пропорционални."


Високите температури и нуждата от разхлада логично ни водят към басейна - място за отмора, спорт и социални срещи. Но освен удоволствие, водата изисква и внимание. Контролът от страна на институциите като РЗИ - Видин е важен и редовен, но и ние като потребители можем да се грижим за собственото си здраве.

Ето няколко съвета, с които да се предпазим от неприятни изненади: избирайте басейни с ясна информация за качеството на водата и видимо поддържана среда; винаги се къпете преди влизане в басейн - това е не само правило, но и отговорност към останалите; избягвайте да плувате, ако имате отворени рани или кожни инфекции, а при зачервяване на очите, обрив или друг дискомфорт - преустановете къпането и, ако е необходимо, потърсете медицински съвет; след престой в басейн винаги се измивайте обилно с чиста вода и подсушавайте добре кожата си.

Независимо дали търсите разхлада, спорт или просто място за срещи с приятели - изберете безопасния и отговорен подход. Защото лятото трябва да носи лекота, а не притеснения.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05