Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една година от интронизацията на видинския митрополит за български патриарх

Патриарх Даниил
Снимка: Радио ВИДИН






Точно преди 365 дни митрополит Даниил Видински беше избран за български патриарх и Софийски митрополит от делегатите на Патриаршеския избирателен църковен събор.

Новият български патриарх беше избран на балотаж между Врачанския митрополит Григорий и Видинския митрополит Даниил. За Видинския митрополит Даниил тогава гласуваха 69 делегати, за Врачанския митрополит Григорий - 66 делегати.

Честванията за една година от избора и интронизацията на Негово светейшество започнаха днес с тържествена света литургия в столичния катедрален храм "Александър Невски", която беше възглавена от предстоятеля на Българската православна църква-Българска патриаршия.

Църквата може да бъде глас на обединението дори сред толкова разединено общество, посочи патриархът.

"Ние, които Господ ни е призвал в свещения чин, в свещеническия чин и архиерейския чин, попреимуществено сме призвани да свидетелстваме за тази любов. Защото само тогава, когато действително в нас любовта се проявява, тогава и ние самите ще познаем истинската сила, силата на любовта".

Всеки един миг от живота на патриарха трябва да бъде служение на Господа и на хората, каза архимандрит Самуил, предстоятел на катедралния храм "Св. Димитър Солунски" във Видин.

"Не е необходимо сегашният патриарх да има чертите на предните патриарси. Но е необходимо той да обича Христос. Необходимо е да има страх от Бога. Да има отговорност, че всеки миг от неговия живот е служение на Бога и хората. Когато има това, когато има страх от Бога, когато има съзнанието за това, че което прави, начинът, по който общува, мотивите, с които взима решенията си, те са прозрачни, не са скрити, тогава всичко е наред. Тогава дори недостатъците на нашия характер, в случая на нашия патриарх, те са за полза на човека и на обществото".

Според анализатора Тома Ушев в последната година се наблюдава опит да се идеологизира православието, за да се превърне религията в геополитическа програма.

"Посоката, в която тръгна Даниил, е посоката, която по-скоро клони към честолюбието и славата, по-малко към отстояване на християнския живот, който да не е обвързан с политически послания и цели. Русофилията при българския патриарх е нещо средно между наследствената русофилия на неговото семейство и институционалната русофилия, която по принцип има убежище в БПЦ. Това е русофилия, която излиза от рамките на чистата любов към чужда култура, а по-скоро се приближава до опит да се идеологизира православието, за да се постави то в коловоза на геополитическа програма. Патриархът се различава като профил не само от досегашните български патриарси, но и на по-голяма част от патриарсите в православния свят. Доближава се по-скоро до визията и поведението на руския патриарх, както и на настоящия сръбски патриарх. Явно е, че в Синода се отразяват поне две отделни фракции. Действително не успяват да намерят общ език. Остава скрито, защото конфликтът не е ескалирал до ниво да бъде публичен. Даниил за момента не успява да преодолее разделението, подхожда еднолично и авторитарно. Спрямо устройството и устав, в нашата църква няма единоначалие. Трябва не да използва личния си авторитет, а да използва средствата на диалог".

Размиването на границите между светското и духовното е характерна черта за духовното пастирство на патриарх Даниил до този момент, добави Ушев.

"Ако трябва да говоря аз лично като енориаш как ще я запомня, ще я запомня като година, в която видях българския патриарх да бъде охраняван от мутри, видях какви ли не издънки. Ако пък говорим публично: лицето на църквата бързо започна да се изменя. Тя започна да поставя едни резки разграничителни линии между тези, които са послушни, даже не точно вярващи, и тези, които са всички останали, които не желаят да влязат в установената отгоре линия. Това, което е най-смущаващо, че дори българските политици започнаха да се заплашват едни други с отлъчване от църквата, започнаха да се състезават кой е по-лоялен на някакво имагинерно православие. Това е опит да се размият границите между светското и духовното".

Разнопосочни мнения изказаха видинчани за своя бивш архипастир и настоящ предводител на Българската православна църква.

"Една година е малко за оценка, но си личат русофилските настроения и че Светият синод не е обединен... Да е здрав и да води смирено, мъдро... Да следва каноните и да бъде обединител".

Тържествената програма продължава в Рилския манастир. От 20:00 часа започва всенощно бдение. На утрешния 1 юли, когато е летният празник на преподобния Йоан Рилски, от 9:00 ч. е светата литургия и хиротонията на архимандрит Йоан (Пешев) за Браницки епископ. След светата литургия ще бъде отслужен кратък молебен с многолетствие за българския патриарх Даниил.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ремонт подобрява условията на живот в Дома за стари хора в Мездра

Домът за стари хора в град Мездра ще бъде обновен. В момента тече ремонт на двора и втория етаж на сградата, което ще позволи на потребителите на услугата да имат повече свободно пространство и по-добри условия за живот, каза за Радио Видин Розалина Георгиева , директор Дирекция "Инвестиционни проекти, обществени поръчки, общинска..

публикувано на 21.08.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 21 август 2025 слушаме музика из поредицата полицейски филми с Луи дьо Фюнес

Поредицата включва шест филма със специалното участие на Луи дьо Фюнес. Техен режиьор е Жан Жиро. Актьорският персонал, поне в основните роли, е почти еднакъв. Автор на партитурата е  Раймон Льофевр , който дирижира своя оркестър. Музиката е слънчева, жизнерадостна и лесно запомняща се. Обединяващ е "Маршът на полицаите", охарактеризиращ екипа,..

публикувано на 21.08.25 в 09:00

Агенция "Мяра": 74% от българите казват, че животът поскъпва

Близо три четвърти от пълнолетните българи намират, че в последните седмици има увеличение на цените на стоките и услугите. Данните са от независима изследователска програма на социологическата агенция „Мяра“, публикувани днес. Изследването е проведено в началото на август сред 801 пълнолетни български граждани.  „В последните няколко седмици усетих..

публикувано на 20.08.25 в 17:40

За комарите и хората

Международният ден на комара се отбелязва всяка година на 20 август. Това е денят, в който се чества годишнината от откритието на сър Роналд Рос на начина за пренасяне на болестта малария през далечната 1897 година. Днес обаче няма да говорим за опасностите, които те крият и некомфорта, който ни носят, а ще пречупим темата от забавната страна..

публикувано на 20.08.25 в 13:17

"Севилският бръснар" идва в Белоградчик

Операта на Росини "Севилският бръснар"  е част от фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Произведението е едно от най-обичаните, пленяващи със своята жизнерадост, заразяващо с хумора си, запомнящо се със своята мелодичност и музикална изобретателност. Твърди се, че Росини написва този свой шедьовър само за 12 дни. Но това съвсем не..

публикувано на 20.08.25 в 13:00

Как лошото отключва добро - историята на едно изгубено портмоне

Пореден акт на добро дело бе подтикнат от публикация на видински гражданин в социалните мрежи. Случаят е от преди дни, а поводът е едно загубено портмоне. Станислав Стоянов е автор на поста във видинските групи, а загубеното портмоне е на неговия дядо, Младен Каменов , който излязъл на среща в парк "Владикина бахча", разказва Станислав:..

публикувано на 20.08.25 в 12:09

Операта „Травиата“ оживява на белоградчишка сцена

В петък, 22 август, Държавна опера-Русе ще представи на белоградчишка сцена операта „Травиата“, създадена специално за 75-годишнината от основаването на русенския оперен театър. През 1949 година в Русе е представено емблематичното произведение на Джузепе Верди и това е първата постановка на Русенската опера. Затова и днес за русенските оперни..

публикувано на 20.08.25 в 12:00