Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

6
Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека. До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала. 

Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за неговите кучета.

"Те са една невероятна порода", казва той за домашните си любимци" - майката Тара, бащата Макс и децата Симба на 1 година и Пират на 3 месеца. 

"...Хобито ми е ловец и отглеждам кучета Западносибирски Лайки. Те са страхотни помощници в лова и в бита също. Може би вече 12913 години се занимавам с тази порода. Много съм доволен...Преди 12-13 години купех първата си Лайка и резултатът на лов с нея за 2 месеца имах добити над 12 прасета... Точно тази порода ме научи да бъда добър ловец. Те са родени ловци. Наистина много малко им трябва, за да застанат много, много добри помощници в лова...В момента гледам 4 кучета 1 женска и 3 мъжки. Лайките са по-темпераментни кучета. Те са 5 група примати и малко към по-вълчото са, като нрав...Мисля, че те са много умни кучета и много бързо схващат командите и след това няма никакъв проблем. Хората, които си ги научат от малки на команди и след това нямат никакви проблеми с кучетата. Разбира се може да се отглеждат и в градски условия, но искат малко повече движение и аз лично ги гледам в боксове...Кучето е ловец и няма никаква агресия към хората. Това което трябва да се знае, че ако някой човек иска да си вземе куче за пазач то Западносибирска лайка не е неговото куче. То не е за пазач...", споделя Николай Иванов. 


Въз основа на някои основни качества лайките могат условно да бъдат разделени на три подгрупи: лайки пастири, впрегатни (полярни) лайки и ловни лайки.

Лайки пастири. Разпространени са в северните части на Скандинавския полуостров. Отличават се с това, че са незаменим помощник на овчарите и в същото време се използват при лов на водоплаващ дивеч, белки, дори мечки. Не е желателно кръстосването на лайки пастири с ловни лайки по две причини: първо, усилва се ловният инстинкт на лайките пастири, което води до безогледно преследване и дразнене на дивеча, и второ, кучетата от кръстоската са с по-къс косъм и през лятото страдат от нападението на рояците комари.


Впрегатни (полярни) лайки. Те са твърде многочислена подгрупа.

Превозват хора далеч на север, там, където завършват всички пътища, позволяващи да се движат останалите транспортни средства. Работят по 8 до 14 във впряг. Ползват се и за лов на елени и диви прасета. Отличават се от останалите лайки по силно развития гръден кош.



Ловни лайки. Те са главните помощници на ловците в гористите райони на Северна Европа и Азия. Всестранни ловни кучета. При преследване на дивеча не се движат по дирята му, а го пресичат и задържат на място. След като открият дивеча, облайват го до идването на ловеца. Използват се за лов както на хищници, включително и мечки, така и на птици (глухари и тетреви). Помощници са и при лова на диви свине. 

Типични представители на ловните лайки са Руско­европейската, Западносибирската, Карело-Финската и Източносибирската.

По публикацията работи: Красимир Каменов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44