Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме световния ден на четириногите ни приятели

Кинолог: Кучето обича безусловно

Снимка: радио Видин

На 26 август отбелязваме Световния ден на кучето. Четириногите са неразделна част от живота на мнозина семейства, но отговорната грижа за тях започва още преди те да се присъединят към стопаните си. 

Празникът е въведен през 2004 г. от американската активистка Колийн Пейдж - жена, която посвещава живота си на каузата за правата на животните. Тя избира именно тази дата, защото тогава семейството ѝ е осиновило първото си куче от приют.

Кучето се превръща в неизменен спътник на човека още от дълбоката древност. През всички тези години  те са били  пазители на дома и семейното имущество.

Попитахме международния съдия - кинолог Елена Павлова защо човек обича кучетата.

"Понеже еволюцията така е направила нещата, че хората и кучетата си пасват. Хората, когато видят куче и изражението на куче, по-скоро лицето му, изпитват съвсем истинско биологично привличане към животното. Същата реакция се получава, в биохимичен смисъл, каквато е при вида на малко дете, примерно, повишава се окситоцинът и се подобрява настроението. Тази реакция е по-силна при животни с по-големи очи, по-плоска муцуна...Има експерименти, които са доказали чрез сканиране на мозъка кои части на мозъка се стимулират, когато човек вижда куче и съответно съвсем истинска е реакцията на подобряване на човешкото настроение посредством отделяне на окситоцин при контакт с животното. Освен всичко друго, а и обратното, при кучето също има такава реакция, така че ние сме си в симбиоза. Природата ни е направил едни за други...Кучето не те пита кой си, какъв си и имаш ли пари. Просто си те обича изцяло. Какъвто си...", коментира Елена Павлова.

Справка в Община Видин показва, че до август месец има регистрирани над 250 кучата в сравнение с миналата година, когато са били 122. 

Има и доста любопитни факти за нашите четириноги другари:

- Кучетата са единствените животни, освен човека, които могат да разпознават емоциите. Достатъчно им е само за секунда да ви погледнат и веднага разберат дали се радвате, дали тъжите или сте ядосани. Те даже са способни да съчувстват на хората, изпитвайки същите емоции като стопанина си;

- Отпечатъците на кучешките носове са уникални и затова понякога те служат за идентификация на животните, както пръстовите отпечатъци при хората се използват за тяхното разпознаване. Криминалистите често използват тази тяхна черта за да разкрият престъпления, в които са участвали кучета и техните стопани;

- Когато кучетата контактуват с хора или с други кучета в мозъка им се отделя също окситоцин или хормон на любовта. Това е същия процес, който протича в мозъка на човек, когато той прегръща някого или се целува с някого;

- През 1968г. излиза „The White Album” на Beatles, в който е и песента “Martha my dear”, написана от Пол Макартни специално за неговото куче Марта. Също така в “Day in the Life” музикантът добавя звук от свирка, който може да се чуе само от куче. Твърди се, че го е направил, за да може неговия любил Бобтейл Марта да чуе песента;

Попитахме и видинчани, какво мислят за кучетата:

"Създадени сме един за друг...Обожавам ги. Радвам се повече на уличните...Трябва да ги обичаме, заради това са най - верният приятел на човека...Да. Някога са използвани за лов, но сега са ни другари...Те никога няма да те излъжат, като хората. Те са верни...".

В своята книга "Градът" големият автор - фантаст Клифърд Саймък пише:

"...Градовете на планетата са превърнати в пустиня. Автоматизацията е завладяла всяка част от човешкия живот. Хората са станали излишни и безполезни - един след друг те се отказват от мисловна дейност. Роботите правят космически кораби - те се стремят към звездите.

И кучетата завладяват Земята. В новия кучешки свят столетия след като последния човек е изчезнал продължават да се носят легенди в които се разказва че хората са били господари на кучетата и на цялата Земя. „Но това са само легенди на които никой не вярва“, казват кучетата...".

И помнете - кучетата са винаги до нас - предани, отговорни, загрижени и щастливи. Самото ви присъствие и добро настроение е достатъчно, за да ги вдигне на крака и радостно да размахат опашка. 

Честит празник!

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Поредна шампионска титла за Никол от Козлодуй

10-годишната Никол Йовчева, възпитаничка на школа по Ментална аритметика "SmartyKids", от град Козлодуй, отново е шампион. И този път малкото момиче се върна с най-високото отличие - титлата "Champion" от участието си в Международната олимпиада по ментална аритметика в Дубай.  За нея това е седмата олимпиада, в която тя участва. Този път..

публикувано на 26.08.25 в 15:05

Повреден електрически стълб притеснява граждани във Видин

Във Видин на ул."Иречек" №1 има електрически стълб с вертикална пукнатина и лампа на него, около която има клони на дървета. За това сигнализираха двама граждани, живущи в блока на посочения адрес. Освен това, други две лампи са без осветителни тела от няколко години. Затова и по тъмно хората се прибират, като си светят с фенерчетата на телефоните си,..

публикувано на 26.08.25 в 14:02

Защо е премахнат билбордът на конната база в Расово

Билбордът  на конната база "Свети Георги" в Расово е премахнат, .  За това ни сигнализираха хора, които посещават базата. Табелата е премахната от Община Медковец заради ремонт на улицата.  Потърсихме мнението  на  собственика на конната база Кръстьо Кръстев:  "Това е една стара конструкция, която беше за един проект, който свърши, а..

публикувано на 26.08.25 в 14:00

Лом вече има ново място за отдих и снимки

Дванайсетокласничката в  СУ "Димитър Маринов" в град Лом   Юанна Венелинова и учителят Огнян Владимиров спечелиха първото място със своя  проект " Перла на Северозапада“ .  Проектът представлява красива  дървена люлка на брега на река Дунав. Началото започва като на шега, и в началото не всичко се случва така, както е запланувано, но накрая всичко..

публикувано на 26.08.25 в 13:00

Видинският театър подготвя нова постановка

Актьорите в Общински драматичен театър „Владимир Трандафилов“ във Видин започнаха репетициите на нова постановка. „Две кратки пиеси за любовта“ е най-новото заглавие в репертоара видинския театър. Режисьор на постановката е Евгени Будинов, с когото трупата вече е работила, реализирайки криминалната комедия „Убийство в първа класа“. Как протичат..

публикувано на 26.08.25 в 12:00

Празнична мода: Как да изглеждаме перфектно на сватби и кръщенета

Лятото и ранната есен са сезонът на сватбите и кръщенетата - време за празници, усмивки и красиви спомени. И, разбира се, модата е част от тази магия. От булката, през кумата и шаферките, до кръстниците - всеки има своята специална роля и визия.  При булките тази година тенденцията е към изчистени линии , но с ефектен детайл -..

публикувано на 25.08.25 в 16:30
Георги Павлов - Павлето

112 години от рождението на художника Павлето – спомен за живота и вдъхновението му

По повод 112 години от рождението на Георги Павлов - Павлето , си спомняме за човека и твореца, който превърна малката мансарда на улица "Раковска" в столицата в духовен дом за изкуството. Павлето е роден на 31 август 1913 година в Чипровци . Родителите му още от ранните му години разпознават таланта му и въпреки трудностите застават зад..

публикувано на 25.08.25 в 16:10