Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

28 деца прекрачиха прага на ОУ "Христо Ботев" в Раковица

3
Снимка: Наско Цанов

Днес в село Раковица, община Макреш, бе даден официален старт на новата учебна 2025/2026 година в ОУ "Христо Ботев". Празничното начало започна с тържествено вдигане на националния флаг на Република България под звуците на българския химн.


Приветствено слово отправи кметът на селото Николай Ненчев:


„Честит първи учебен ден, честит празник на всички, които носят училището в себе си като спомен, като потребност, като очакване. Днешният ден е благословен празник за учениците, учителите и родителите".


Безплатни учебници за всички ученици през новата учебна година има, съобщи за Радио Видин временно изпълняващият длъжността директор на училището Сашо Миланов:


„Тази година започват учебната година 28 деца с тенденция да бъдат 31. Първокласниците са две деца. Както миналата година, така и тази не можахме да започнем в основното училище, което беше изгоряло. На този етап не се провеждат никакви работи. Ремонтът приключи преди година с покрива и с поставянето на дограмата, и оттогава все още нямало средства. Тази година в общежитието децата ще бъдат повече от миналата година, имаме 10 деца. Всичко там е оборудвано и подменено".


На 26 юни 2022 година мълния изпепели покрива на крило към сградата, ползвано от пенсионерски клуб. От Община Макреш осигуриха 10 000 лева, с които са ремонтирани помещенията на бившата кооперация, каза за Радио Видин общинският кмет Митко Антов: 


„Тази година нищо, че не сме в основната сграда, ще премине нормално. Сградата е пригодена за училище и водене на учебен процес. Изградени са два STEM кабинета по проект, които до месец декември трябва да бъдат завършени окончателно. Част от децата ще бъдат на общежитие, които пожелаят, ние даваме възможност на родителите да избират сами. Пожелавам на децата успешна учебна година, да усвояват знанията".


Детската градина започва в Макреш с 16 деца, а изнесената група в село Раковица - с 10.


По повод празника поздравителни адреси бяха прочетени от Веселка Асенова, началник на Регионалното управление на образованието и народния представител от Видин Любен Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Съветниците във Видин ще обсъдят капиталовите разходи и общинския дълг

Отчетите за касовото изпълнение на бюджета на общината за миналата година, средствата от Европейския съюз, капиталовите разходи и общинския дълг са включени в проекта за дневен на насроченото за утре, 16 септември, заседание на Общинския съвет във Видин. Кметът Цветан Ценков трябва да представи също информация за изпълнението на бюджета през първите..

публикувано на 15.09.25 в 16:57

Около 500 ученици прекрачиха училищния праг в община Белоградчик

Тържествено бе поставено началото на новата учебна година в трите училища на територията на  община Белоградчик . В НУ „Васил Левски", СУ „Христо Ботев" и ОУ „Васил Априлов" в с. Рабиша през учебната 2025/2026 г. ще се обучават около 500 ученици. Първокласниците, които за първи път ще прекрачат прага на началното училище тази година са 40. По..

публикувано на 15.09.25 в 16:26

Удари първият звънец в ОУ "Васил Евстатиев Априлов" в село Рабиша

С 36 ученици Основно училище "Васил Евстатиев Априлов" в село Рабиша е най-малкото в община Белоградчик. Тази есен то ще има пет първокласници. Новата учебна година бе тържествено открита от Борислав Цанков, директор на местното училище, който сподели пред всички ученици, учители и родители: „Уважаеми учители, скъпи родители и любими ученици,..

публикувано на 15.09.25 в 16:18

Първият училищен звънец удари в най-старото и най-голямо видинско училище (СНИМКИ)

За 144-ти път СУ "Цар Симеон Велики" във Видин отвори вратите си за първия учебен ден. Над 800 са учениците от първи до 12-и клас в най-старото и най-голямо видинско училище. Децата, техните родители и учителите бяха уважени от редица официални гости на тържественото откриване на новата учебна година.  "Моят апел към вас, скъпи деца, е,..

публикувано на 15.09.25 в 15:08

Второ училище в Монтана въвежда нови правила

В монтанското Второ средно училище "Н.Й. Вапцаров" въвеждат забрана за използването на мобилни телефони в час. Решението е взето еднолично от ръководството на училището, каза директорката Елка Станева.  Все още просветното министерство не е въвело официално законодателната промяна, която се очаква да влезе в сила през ноември. "Това ще..

публикувано на 15.09.25 в 15:00

Английската гимназия във Видин посрещна новата учебна година

С тържествен водосвет, приветствия и много усмивки, започна днес новата учебна година в ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин.  Училището посрещна днес както свои дългогодишни ученици , така и нови осмокласници, готови да приемат предизвикателствата на езиковото обучение.  По стара традиция училищният флаг и националният трибагреник бяха..

публикувано на 15.09.25 в 14:56

321 ученици ще се обучават в ОУ „Христо Ботев“ - Мездра

По традиция новата учебна година в най-голямото основно училище в община Мездра - градското ОУ „Христо Ботев“ , беше официално открита с тържествено издигане на националния флаг и посрещане на училищното знаме, тематична музикално-литературна програма, изнесена от възпитаници на учебното заведение и празничен водосвет, съобщават от Общината...

публикувано на 15.09.25 в 14:36