Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога млечните зъби се сменят от постоянни

Първите млечни зъби се появяват между 6-месечна и 2,5-годишна възраст на детето. След това има пауза докъм 6-годишната му възраст, когато тези зъби трябва да се поддържат. От 6 докъм 12-14-годишна възраст е периодът, когато би трябвало да се сменят всички млечни зъби. Това обясни в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и добави: 

"Много е важно да се посещава редовно зъболекар, за да се следи и това нещо, тъй като има случаи, когато, и те не са малко, зародишите на постоянните зъби не са на правилното място. Ако това нещо се случи, те се развиват на друго място в устната кухина, и тези млечни зъби, които трябва да бъдат избутани от постоянните, те си остават там и е напълно възможно този млечен зъби да си стоят в устата на детето, след като вече не е дете, вече не е юноша, а един възрастен индивид. Това нещо може да стане до доста късна възраст. Тези зъби, стига да не бъдат увредени от кариозен процес, могат да останат в устата на детето доста дълго време."

Когато млечните зъби не падат, както е нормално, също е добре да се проведе консултация със стоматолог, обясни д-р Папушева.

"Темповете за появата на постоянните зъби често пъти са индивидуални. Понякога са малко по-бързи от стандартните месеци, в които трябва да се случи. Важно е да се следи времето, да се следят измененията. Възрастта между 7 и 10 години е възрастта, когато трябва да се направи една панорамна снимка, за да се установи да речем забавяне." 

Препоръчително е процесите да се следят от зъболекар и да се провежда редовна профилактика, за да може проблемите, ако има такива, да бъдат установени в срок и да се предприемат мерки, добави д-р Папушева. 

Вижте повече във видеото:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книгата "Съкровищница за родово благополучие" ще бъде представена във Видин

"Съкровищница за родово благополучие" е първата книга на Росица Гергова, родов лечител. Изданието е плод на дългогодишното ѝ обучение и работа с хора и идва тъкмо навреме със задачата да е в помощ на тези, които искат сами да помагат на рода си.  Целта е да помогнем на своя род чрез делата си,  казва родовият лечител Росица Гергова:  "За да..

публикувано на 30.09.25 в 15:15

Новата Viber група за сигнали във Видин набира скорост

Видинчани вече могат да подават сигнали за нередности по Viber. Специалната линия заработи преди дни, като тя  е  създадена от Община Видин. Сигналите могат да се подават  чрез мобилното приложение  на телефон +359 882 642 620.   Съобщенията за нередности могат да бъдат  за всички населени места в общината. Идеята за създаването на..

публикувано на 30.09.25 в 15:08

Инициатива насърчава заетостта на хора в селските райони и от уязвими групи

Инициатива, насочена към обучението и интеграцията на пазара на труда на населението от селските райони и уязвими групи, представиха във Видин. Очаква се общо 600 участници от трансграничния регион Видин - Монтана - Долж да преминат през обучения и да бъде създадена устойчива онлайн образователна платформа в помощ на бъдещата реализация на хората...

публикувано на 30.09.25 в 14:56

Млад творец от Монтана получи признание от авторитетно жури

Валентина  Цветанова от  клуб "Медии" в Монтана  е сред лауреатите на  конкурса "Бодлите на таралежите“ на  Фондация "Братя Мормареви". Валентина  се включи с разказа си "Билет за надежда" и получи отлични отзиви за своето произведение.  Валя учи в Първо основно училище "Св. св. Кирил и Методий", град Монтана, посещава клуб "Медии" от една..

публикувано на 30.09.25 в 13:30

Три момичета от Монтана са с отличия в международен песенен конкурс

Три момичета от Вокално студио "Детски смях" и Център за подкрепа на личностното развитие Обединен детски комплекс (ОДК) "Ние, врабчетата" в Монтана получиха високи отличия за участие в единадесетото издание на Международния конкурс Sofia Grand Prix.   Рая Пейчева е с две първи места,  категории "Български златен хит" и "Световен хит". Ивет..

публикувано на 30.09.25 в 12:35

Вирусолог: Грипът не трябва да се подценява

На прага сме на имунизационната кампания за ваксиниране срещу грип . Ежегодно от вирусната инфекция боледуват около 15-20% от хората, но по време на пандемия може да бъде засегнато до половината от населението. Това каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова и добави, че грипът е респираторно заболяване, което би могло да протече значително..

публикувано на 30.09.25 в 11:00

От детската градина към училище: Голямата промяна за малките ученици

Първият учебен ден е голямо събитие за всяко дете и неговото семейство. Преходът от детската градина към училището не е просто смяна на сградата и учителите - това е нов начин на живот. Малките ученици се сблъскват с повече правила, нови очаквания и различна среда. За родителите пък идват притеснения - дали детето ще се справи, ще..

публикувано на 29.09.25 в 16:30