Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Английска съботна закуска във Видин – с аромат на масло, чай и топли печива

| Интервю
Дора Любенова и Мик Купър



Ухае на прясно изпечени вкусотии. Навън е мъгливо, но в пекарната на Дора Любенова - "Ди Арт - Пекарна и Кафе" е светло, топло и уютно. Мирише на масло, на сладко тесто, на нещо познато и чуждо едновременно - типично британски аромат, който те кара да се усмихнеш. Тази събота Видин отново ще посрещне "Съботна закуска с Мик и Дора" - второто издание на тяхната съвместна инициатива, която вече започва да се превръща в малка местна традиция.

Историята им започва случайно – с чаша кафе, парче морковена торта и разговор, който прераства в приятелство. Англичанинът Мик Купър от няколко години живее в нашия регион. Той е професионален готвач, пекар, а напоследък - и месар. Много хора го познават от времето, когато управляваше своето уютно кафене „Феникс“ – място, което остави топли спомени у мнозина, макар вече да не работи. 

Един ден Мик влиза за пръв път в пекарната на Дора покрай общ приятел, а между аромата на кафето и сладкия вкус на тортата се ражда идеята за споделени рецепти и нови вкусове. Оттогава всичко между тях се развива естествено - без големи планове, но с много ентусиазъм. Мик вижда в Дора нещо, което му напомня за духа на Phoenix Café - място, което въвежда нови вкусове и традиции, непознати дотогава у нас. Той не идва да променя, а да споделя опит и знания. Дора, от своя страна, приема това с отворено сърце и любопитство. В кухнята им кипи истинска творческа енергия - смесица от британска дисциплина и българска душевност.

Темата на второто издание е бутер тесто - лека, ефирна основа, върху която се случват истински чудеса. От сладката страна на менюто се приготвят истински британски класики. Малките „Eccles cakes“ се пекат бавно, за да могат подправките и касисът да освободят аромата си. В съседство в тавите се подреждат ябълкови питки (apple turnovers) - пълни с топъл, канелен пълнеж, от който целият въздух започва да ухае на есен. А като финален щрих, с мисъл за наближаващите празници, ще има и mince pies - мини пайове с коледен пълнеж от сушени плодове и подправки, които просто няма как да не те върнат в детството, дори никога да не си бил в Англия. Хайде да отивам към пекарната на Дора, за да си поговоря с нея.

       

"Аз съм супер щастлива, че това се случи, защото той ми предава своите знания, а когато дойде времето, и аз ще ги предам на някого, който усетя, че има желание за това... Той ми предложи преди известно време да направим съботи с английска закуска.  Първият път рецептите бяха три типично английски неща, а сега правим други – с месо и бутер тесто... Той избира това, което иска да ми покаже, защото по този начин, работейки с него, се уча. Това е безценно за мен. Много съм щастлива, че имах късмет – съдбата отново е на страната на подготвените... Много трудно се оправяме с езика. Той не говори български, аз пък малко. Той говори толкова български, колкото и аз английски. Но учи в момента. Дори днес исках да му помогна малко."

Oбикновено в девет сутринта пекарната на Дора е пълна  - хората се усмихват, говорят си, снимат вкусотиите, а отвън мъглата бавно се разсейва. Мирише на масло и кафе, чува се тих смях. Това не е просто закуска, а малко преживяване - топло, човешко и вкусно.
Дора и Мик се движат като добре сработен екип - без излишни думи, с онзи ритъм, който идва само когато двама души споделят една и съща страст. Той добавя щипка британска точност, тя - щипка видинска душевност. И някъде между двете се ражда нещо напълно свое - уютно, истинско и вкусно. 

"Един приятел ме заведе в кафенето, и докато седяхме, забелязах във витрината морковена торта. Реших да я опитам и си казах, че може би рецептата, която използвах в Phoenix Caffe..би била полезна? Дора излезе навън, беше лято, седяхме отвън, и ме погледна странно. После просто каза „Phoenix Caffe?“, а аз ѝ отвърнах „Да“. Тогава я попитах:„Искаш ли рецептата за морковената торта от Phoenix Caffe??“ Тя каза: „О, да!“ Дадох й рецептата, тя направи тортата веднъж, и после започнахме да си говорим повече. Тя си спомни за кафето, както много хора, все още от време на време ме питат:„Ще отвориш ли пак Phoenix Caffe??“ Но вече съм пенсионер и отделям повече време за себе си... Всеки път, когато помагам или коучвам Дора, ще работим по определена тема. Тази седмица темата е бутер тесто - ще направим различни закуски. Това няма да са продукти за вечеря или дори обяд, а по-леки храни, подходящи за закуска или за кафе и чай. Един от продуктите ще е класическо „sausage roll“ - тестено руло с наденица, каквото се намира в британските супермаркети и често се яде за закуска или брънч. Ще направим също руло с бекон, сирене и домати - нещо като пакетче, а за вегетарианците ще има вариант с тиквички. Те са солени изделия, но за баланс ще направим и сладки - като ябълков пай тип „apple turnover“, което е английски десерт - бутер тесто, пълнено с ябълка. Ще направим и „Eccles cake“ -макар че не е истинска торта, а бутер тесто с ароматен пълнеж вътре. След това се сгъва, маркира, пече - и става като луксозна бисквита, типичен продукт от централна Англия, от малък град, наречен Eccles, в северната част на страната. Много е вкусно - аз го обожавам", разказва Мик.

Когато закуската свърши и последните пайове изчезнат от витрината, в пекарната остава ароматът на масло, кафе и смях. Може би точно това е тайната на „Съботната английска закуска“ - не просто вкусът, а усещането, че си част от нещо по-голямо от самата храна. 
От човечността, която се крие в споделянето - на рецепти, на опит, на време. В топлината на пекарната, далеч от мъглата навън, всичко се събира в едно просто, но истинско удоволствие: да си сред хора, които обичат да правят хубави неща - и да ги споделят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Харълд Робинс предупреждава: "Първи умират мечтите"

Калифорния през 60-те години на ХХ век е място на свободна любов и желание за световен мир. Хипи културата е в апогея си. Но времената се менят и ветеранът от Виетнам Гарет Брендън се опитва да се справи с тях, въпреки умората, която е натрупал от всичко. Върнал се е у дома, в Щатите, без никаква идея какво иска да прави. Знае само, че не желае..

публикувано на 07.11.25 в 17:05

От Китай до Видин: Историята на Янг, която учи децата на изкуството на китайския език

Какво кара едно младо момиче от далечен Китай да избере да живее във Видин? Днес ви срещаме с Янг - 25-годишна преподавателка по китайски език в СУ „Цар Симеон Велики“ . Само преди два месеца тя пристига в България, готова да сподели културата и езика на далечен Китай с видинските деца. За Янг това е истинско предизвикателство - нова страна,..

публикувано на 07.11.25 в 17:00
Майстора медникар Борислав Борисов

Изкуството на медникаря

Медникарството - или както старите хора му казват бакърджийство - е един от най-старите занаяти по нашите земи! От траките и римляните, чак до днес, майсторите продължават да изчукват не само медта, а и човешкото любопитство с красотата на своите съдове. Чайници, кани, джезвета, тави, котли - всичко блести и звъни, сякаш казва: „Айде,..

публикувано на 07.11.25 в 16:10

Уиски – пухкавото доказателство, че любовта идва неочаквано

Стана студено и започваме с котките. Ами, да - сега е най-приятния момент, в който котката да дойде в скута и да се сгушите...и да чуете онзи приятен, успокояващ звук - мъррррр.  Историята на Уиски е истински трогателна.  Той е подарък за своята стопанка Виктория Витомирова, която всъщност изобщо не е искала да има котка. Но, както често..

публикувано на 07.11.25 в 15:30

Видинската полиция с кампания "От дом на дом" срещу телефоните измами

Областната дирекция на МВР във Видин продължава превантивната кампания срещу телефонните измами "От дом на дом" в населени места от областта. Полицейски инспектори посещават адреси и местата, където се събират възрастни хора и разясняват за рисковете. Раздават календари с препоръки как да се предпазят. На опашката пред Централната поща във Видин..

публикувано на 07.11.25 в 14:58

Модерен кабинет по роботика откриха във видинско училище

Със STEM кабинет по роботика разполага вече видинското основно училище "Епископ Софроний Врачански". За изграждането му са осигурени 252 000 лева по Националния план за възстановяване и устойчивост, каза директорът на учебното заведение Милотин Борисов.  "STEM центърът разполага изцяло с ново оборудване, различни видове роботи, които..

публикувано на 06.11.25 в 17:00

За бъдещето и ефективността на депозитната система за опаковки

Екологично сдружение "За Земята" изразява тревога, че Министерството на околната среда и водите отново отлага въвеждането на депозитната система за опаковки и предлага тя да бъде управлявана от държавно акционерно дружество. Това е поредното отлагане. През последните години имаше заявки, че тя ще заработи още от 2026 година, каза Ива..

публикувано на 06.11.25 в 15:43