„Пътеводител за комунистическа България” е първото цялостно изследване на архитектурното, художественото и материалното наследство на комунизма, което излиза в три двуезични тома. Изданието включва богати илюстрации и обяснителни текстове.
Първи том е посветен на градовете, паметниците и местата, където има комунистическо наследство – от Бузлуджа и Димитровград до София и Северозапада. Втори том събира най-забележителните и необичайни паметници и произведения на общественото изкуство при комунизма. В трети том акцентът е поставен върху следите от комунистическия режим в страната – от изоставените казарми и кина, през провалените мегапроекти до носталгията по идеализираното минало и неговите табелки с указания за обществено поведение.
Тритомникът е съставен от екип от изследователи на България и историята й. Антони Георгиев е журналист и фотограф, автор на книги за българската култура и история и издател на англоезичното списание Vagabond. Димана Трънкова е журналист и археолог и съавтор на книги, посветени на историческото и археологическото наследство на България. Георги Лозанов е медиен експерт и доцент във Факултета по журналистика към Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Доц. Д-р Михаил Груев е председател на Държавна агенция „Архиви“ и преподава съвременна българска история и етнология в Алма Матер.
Пътеводителят се издава от фондация Free Speech International и излиза с подкрепата на фондация „Америка за България”.
Книгите ще бъдат представени от проф. Ивайло Знеполски тази вечер от 18.00 часа в литературен клуб „Перото” в НДК.
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..