Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "Архетипи" в Квадрат 500 продължава до 13 януари

Фотографът Роджър Балън: Въздействието на добрата снимка се запазва във времето

Смисълът на живота не е в понятия като щастие, тъга, истина или лъжа, убеден е творецът

6
Снимка: Роджър Балън

Добрата снимка има дълготрайно въздействие върху начина, по който мислим и чувстваме. Добрата фотография излъчва емоция към хората наоколо, а въздействието на тази емоция се запазва във времето. Така смята фотографът Роджър Балън, който представя в Националната галерия Квадрат 500 изложбата си "Архетипи". Изложбата ще продължи до 13 януари. У нас той открива архетипни паралели с други страни от Източна Европа, излезли от прегръдката на комунистическото си минало. 

Добрата фотографска творба има въздействие и идентичност, допълва в интервю за предаването "Хоризонт до обед" фотографът, който няма свой любим фотограф:

"Имах любими фотографи, когато бях по-млад, но сега нямам. Доста работи на съвременни фотографи ми изглеждат фалшиви, повърхностни. Във фотографията повече ми допада естествеността, първичността, близостта до природата, до корените." 

"Възможно е моите снимки да карат хората да се замислят за себе си и да почувстват, че снимките са им помогнали по някакъв начин, помогнали са им да разберат нещо за живота си. Но животът и човешкoто поведение са сложна материя. Сигурен съм, че моите фотографии по свой начин са оказали влияние върху много хора, но нямам представа какъв е крайният резултат от това", сподели творецът.

Най-много го вдъхновява природата. Смята едно дърво за по-вдъхновяващо от произведение на изкуството, защото "дървото е нещо живо, а не скулптура ‒ то функционира, пуска листа, променя се през сезоните". Животът е по-мъдър от изкуството, убеден е Роджър Балън, който задава въпроса защо хората търсят изкуствени заместители и се  отчуждават от природата.

Вече съм на 60 години и ще е някак повърхностно да определям конкретни фотографии като любими, признава още фотографът. "Може да съм световноизвестен, но трябва да продължавам да върша своята работа. Не мога просто да си прекарвам времето, като говоря за себе си и не върша нищо." 

Балън съветва младите си колеги, които се захващат със социална фотография да влагат страст в работата си, да следват своите собствени принципи и ценности, да работят дисциплинирано и последователно и... да бъдат най-добрият критик на самите себе си.

Снимка: Роджър БалънДнешният свят не е по-лош от света преди нас, казва още Роджър Балън. "Ако говорим за миналия век, може би сто милиона души са били убити през XX век при Хитлер, Сталин и други. Тогава светът не е бил по-добър, отколкото е сега. Днес има и по-добри, и по-лоши неща, но поне няма световна война, която е най-лошото. Имаме, разбира се, редица други проблеми, които не изчезват от факта, че имаме компютър Apple или че можем да пращаме съобщения по Фейсбук."

"Проблемът е какво очакваме от живота. Прекалено много гледаме телевизия, четем списания за знаменитости ‒ медиите ни налагат представи за смисъла на живота, за това как да бъдем щастливи. Обаче не всички са щастливи", отбелязва Роджър Балън и дава своето обяснение:

"Трябва ли всеки да е щастлив и какво значи да си щастлив? Щастлив ли е този, който кара луксозна кола? Хората говорят за това повърхностно ‒ без да се замислят. Не обичам да съдя за понятия като щастие, тъга или смърт. Животът е такъв, какъвто е ‒ смесица от всякакви неща ‒ и правим грешка, като формулираме съждения и ценности за живота."

Запитан провокира ли света със своята фотография, Балън отговаря, че самият живот го провокира. "Животът се случва реално. Не се опитвам да намеря нещо абстрактно. Трудно е да се намерят правила ‒ животът има свои правила. Зависи какво правите - не можете непременно да преодолеете правилата на живота. Тоест, сам по себе си животът представлява провокация за мен."

Всеки се страхува от смъртта, реалист е Роджър Балън. "Всяко живо същество, даже комарът и мравката имат страх от смъртта. Никой не иска да умре. Но никой не знае какво ще му се случи. Всяко живо същество на планетата се опитва да оцелее. Целта, смисълът на живота, не е в понятия като щастие, тъга, истина или лъжа, а е да оцеляваш, да се справяш с проблемите в живота. Трябва да излезем от западната терминология, западния морал, фалшивата етика, налагана от векове в човешките общества."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53