Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богословът Костадин Нушев:

Църквата се стреми към умереност, политиката често изпада в крайности

Духовните кризи са съпътствани от разколебаване на ценностите

Доц. Костадин Нушев

"Духовната криза в обществото, моралните проблеми много често идват от това, че някакви традиционни ценности, институции в момента са подложени на известно разколебаване." Това каза в предаването "Нощен Хоризонт" доцент Костадин Нушев - преподавател в Богословския факултет на Софийския университет  "Свети Климент Охридски".

Ролята на църквата и като традиция, и като институция е много важна за обществото, за държавата и както виждаме през последните години това се осъзнава и от самите представители на държавата.

"Ето понякога има такива законодателни актове, в които самите народни представители, самите законодатели се обръщат към църквата с молба или с покана тя да изрази своето духовно, морално виждане, становище. Понякога става и малко така чрез определена полемика да кажем, но то също е полезно."

Нушев даде пример с агресията сред децата, с която образователната система трудно може да се справи.

„Престъпността или формите на зависимости сред децата, които са не само алкохол, наркотици, но появява се така наречената киберзависимост. В съвременния свят, където технологиите, медиите са много важен фактор, не само за информация, но и за формиране на вкусове, култура, досегът с ценностите, с книгите. По какъв начин младото поколение намира информация, търси информация? Дали книгата вече е основното средство, книжовността? Какво се случва в дигиталната епоха с книгите, с книжовността", коментира Костадин Нушев.

Църквата не е толкова политизирана институция. Тя не е в злободневието на политиката, смята преподавателят от Богословския факултет.

"Тя е отвъд лявото и дясното, либералното и  консервативното. Макар, че някои  в днешно време считат, че църквата е по-скоро консервативна, но ние бихме казали, че не в този политически смисъл. Тя има традиция, нейната традиция има елементи на консервативност, но бихме казали, че тя е радетел и за свобода, за свобода на съвестта.“

Понякога ултралибералните течения влизат в  конфликт с църковната традиция, отбелязва доц. Нушев.

"Както и ретроградни, консервативни тенденции могат да влязат в противоречие със съзнанието на църквата за свобода. Ето примерно свободата в семейството. Свободата на родителите да възпитават децата без някаква бюрократична намеса, груба намеса от страна на държавни органи, т.е. църквата е пазител на нещо, което е като умереност, като баланс на ценностите, а в политиката много често се изпада в крайности."

Политическите течения винаги отиват в някакви крайности и това е характерното за политическото противоборство, църквата – напротив: опитва се да бъде балансьор, подчертава богословът:

"Затова е много важно църквата да не се въвлича в чисто политическата, тази партийно- политическа битка, а да остане като един коректив и обединител, защото тя може да говори на езика, на един език, който е универсален и който трябва да намери общ език както с левите, с десните, с консерватори, с модернисти, прогресисти, независимо от какво течение са. Но тя трябва да ги обедини по начин, по който да им покаже универсалните човешки ценности, или институции, от които не може да се отстъпи. Например семейството, правата на родителите, правата на детето, ненасилието."

Цялото интервю с доц. Нушев слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07