Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Овчаров откри следи от битка на Дракула в Свищов

4
Проф. Николай Овчаров с откритите гюлета за колеврини, които показват именно тези сблъсъци между Дракула и османците, описани в хрониките.
Снимка: Здравка Маслянкова

Румънският граф Дракула е живял в свищовската крепост „Калето“. Артефакти, доказващи писмените сведения за това, откри археологът Николай Овчаров, който от 10 дена работи в крепостта.

„Правим вече едни сериозни разкопки, които имат за цел тя да бъде експонирана по-нататък и да стане един от паметниците на културния туризъм в този край. Първото сведение за нея е още от 1385 г. от Петер Шпарноу, пътешественик, но особено важно е сведението на османският хронист Мехмед Нешри, който описва завоеванието на България. След превземането на Търново османските войски се насочват към Дунав и започват да превземат крепостите покрай Дунав. Тогава пада и Свищов, но пада много героично, защото това е една от малкото крепости, които се отбраняват, които се защитават“, разказа Овчаров.

Османският хронист описва замъка на крепостта „Калето“, където в момента се провеждат археологическите разкопки от екипа на проф. Овчаров. В замъка има цистерна за вода, къща на коменданта, джамия, която вероятно преди това е била църква. През XV до XVIII век в свищовската крепост е дислоциран малък османски гарнизон.

„Не случайно около Свищов се разиграват доста драматични битки през XV-XVI век, когато  е големият сблъсък между Османската империя и между Влашкото воеводство, което укрепва през този период. Със сигурност знаем, че през зимата на 1461 година Влад Цепеш, по-известен като Дракула, обсажда крепостта и я превзема след тежка битка, в която, както пише самият той в едно свое писмо до унгарския крал, са убити 410 турци. Писмото е от февруари 1462 година“.

Във Виена са запазени три гравюри на крепостта „Калето“ в Свищов и писмото на Дракула, но няма физически артефакти, които да доказват, че Влад Цепеш е направил крепостта своя резиденция.

При разкопките вече има намерени артефакти, доказващи това, както и че „Калето“ е била опожарена през XIX век от руските войски, обясни проф. Николай Овчаров:

„Първо попаднахме на калдъръма от началото на XIX век, т.е. от последния период на крепостта, а вече непосредствено под него започват пожарищата. По-надолу от друг пласт вече от XV-XVI век излязоха едни много характерни ядра или гюлета за колеврини. Колеврината е едно от първите оръдия, което се използва не по-късно от XVI век. Така че, вероятно, тези гюлета ни показват именно тези сблъсъци между Дракула и османците, за които разказва историческият извор“.

В средновековния български пласт археолозите вече разкриват монети на византийския император Андроник Втори и сина му Михаил. Има и български монети, които все още не са почистени и датирани, както и керамика, доказваща интензивния живот, воден в крепостта.

Друга любопитна находка доказва, че „Калето“ е била и последна крепост в региона на римляните през IV-V века. Открита е счупена тухла с надпис:

„На който се чете „Кор“, т.е. съкращението от кохорта. Нашата хипотеза е, че става дума именно за последния период от присъствието но римляните в този район. Знаем, че те първо са били в легионния център на Първи италийски легион в Нове, който е в края на Свищов, но към IV-V век в следствие на варварските нашествия той става незащитим, изоставен е тогава вече се изгражда късноантичната крепост . Преди средновековния период тука има късноантична крепост и най-вероятно този надпис е свързан с нея“.

Разкопките на Калето са за период от един месец и се финансират с 30 хиляди лева от община Свищов.

Първите и единствени археологически разкопки в крепостта „Калето“ в Свищов са от 1961 година, направени от откривателя на Калояновия гроб в църквата „Св. 40 мъченици“ Въло Вълов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10