"Ще извадим доста малко от това, което всъщност и двата града имат, защото сме избрали да бъдем извън музея, сред хората и това донякъде поставя известни ограничения", обясни в предаването "Преди всички" археологът Снежана Горянова от Националния археологически институт с музей към БАН.
Експозицията се представя и пред белградската публика на 14 юни и до края на месеца ще бъде разположена на една от централните улици в сръбската столица, пред сградата на Сръбската академия на науките и изкуствата.
Обектите са подбрани така, че освен да покажат най-новите проучвания, маркират хронологията на всички епохи от съществуването на двата града:
„Още от неолитното селище до най-късните останки от обитаване на българите във възрожденската епоха. Всички тези периоди в живота на нашия град са проучвани археологически, макар в различна степен поради трудностите и ограниченията на градската археология. Същото се отнася и за Белград", уточни Снежана Горянова.
За София акцентът като количество пада върху античността, тъй като тя е най-проучена и са най-много останките и данните, с които разполагаме. В Белград акцентът пада върху времето между 14 и 17 век, тъй като следите от тази епоха са най-видими и знакови за този град, обясни археологът.
Още за събитието чуйте в звуковия файл.Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов . 147 г. от Освобождението на България Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор,..
Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев". Над 6000 са откритите..
Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..
Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
В Плевен се очаква да бъде разкрит първият в Северна България Факултет по ветеринарна медицина . Така Медицинският университет ще предлага обучение..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..