Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеи във Варшава използват атрактивни модели за презентация

10
Музей на Варшавското въстание
Снимка: Светослава Кузманова

Разходката ни из три от музеите на Варшава започва от музея на Варшавското въстание. По всяко време на деня той е препълнен с туристи и с полски ученици. Общото между трите музея е, че са нови и по модерен и доста атрактивен начин е разказано част от миналото на Полша. 

Разказът на Светослава Кузманова започва от музея на Варшавското въстание, който почти по всяко време на деня е препълнен и от туристи и от полски ученици. Това е един от най-атрактивните музеи в Полша. Съществува само от 15 години, но в него е събрана историята на Варшавското въстание от края на Втората световна война. Началото му е на първи август 1944-а. Това е въоръженият опит на Армия Крайова да освободи Варшава от немската окупация в края на войната. Убити са 18 хиляди войници, 25 хиляди са ранените, а четвърт милион цивилни губят живота си при масови екзекуции. 85% от Варшава е изравнена със земята. 

В този музей 63-те дни на въстание са разказани и показани с картина, звук, светлина и много разкази на малкото оцелели. В музея дори подът е автентичен - посетителите стъпват върху истински сиви павета, които са от времето, в което сградата е изпълнявала предишното си предназначение - на трамвайна електроцентрала. Колекцията е съставена от оръжия, документи, писма, лични предмети, хиляди снимки, много военни и географски карти. Цялата експозиция е разположена на три етажа на обща площ над 3 хиляди квадратни метра. Тук има видео и аудиозаписи с оцелели от нацисткия терор, а върху вградените в стените екрани вървят непрекъснато документални кадри.

Използвайки предвоенни телефонни апарати може да се прослушват спомените на петима от въстаниците. 

Тук има автентични оръжия, цивилни дрехи, военни униформи, велосипеди, часовници, печатарски машини, от които са излезли много пропагандни позиви и... удивително запазени детски играчки. Запазени са дори няколко седалки от киносалон, а филмът отсреща те пренася 70 години назад.

Тук много обичат да разказват историята на млада жена, която по времето на Варшавското въстание вижда двете си убити от нацистите деца и решава да сложи край на живота си, защото няма сили да продължи. Тя обаче е в напреднала трета бременност и в този момент усеща движенията на плода в утробата си - заради бебето решава да живее. Днес в музея като доброволец обичат да посрещат и вече прехвърлил 70-те години мъж, който разказва историята си на полските ученици. 

Друг атрактивен музей е т.нар. „Музей на Прага във Варшава“. Той промотира модерно и елитарно изкуство, а името му не бива да ви учудва, защото е кръстен на името на квартала в полската столица. Той се намира на десния бряг на река Висла, а районът е бил отделен град до 19-и век. Съвсем наблизо се намират националният стадион, най-големият пазар в полската столица, някои от най-добрите клубове и един от еврейските центрове. 

Третият музей, из който ще ви разходим днес, е музеят на плаката, който съхранява една от най-големите колекции в света. Намира се в Двореца „Виланов“ във Варшава и е дом на 70 хиляди плакати от цял свят, направени през последния век. Тази година се навършват 50 години от основаването на музея.

Полската плакатна школа е световноизвестна и повлиява на много западни проектанти и графични дизайнери, които я признават за оригинален феномен. Музеят на плаката няма постоянна експозиция заради огромната си колекция - една от най-големите в света. Кураторът Мариус Кноровски обяснява, че затова няма как да се види цялостната история на плаката в Полша, но се планира създаването на постоянна експозиция, която проследява цялата история на полския плакат. 

Чуйте репортажа в звуковия файл.
Снимките в галерията са на Светослава Кузманова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38