Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеи във Варшава използват атрактивни модели за презентация

10
Музей на Варшавското въстание
Снимка: Светослава Кузманова

Разходката ни из три от музеите на Варшава започва от музея на Варшавското въстание. По всяко време на деня той е препълнен с туристи и с полски ученици. Общото между трите музея е, че са нови и по модерен и доста атрактивен начин е разказано част от миналото на Полша. 

Разказът на Светослава Кузманова започва от музея на Варшавското въстание, който почти по всяко време на деня е препълнен и от туристи и от полски ученици. Това е един от най-атрактивните музеи в Полша. Съществува само от 15 години, но в него е събрана историята на Варшавското въстание от края на Втората световна война. Началото му е на първи август 1944-а. Това е въоръженият опит на Армия Крайова да освободи Варшава от немската окупация в края на войната. Убити са 18 хиляди войници, 25 хиляди са ранените, а четвърт милион цивилни губят живота си при масови екзекуции. 85% от Варшава е изравнена със земята. 

В този музей 63-те дни на въстание са разказани и показани с картина, звук, светлина и много разкази на малкото оцелели. В музея дори подът е автентичен - посетителите стъпват върху истински сиви павета, които са от времето, в което сградата е изпълнявала предишното си предназначение - на трамвайна електроцентрала. Колекцията е съставена от оръжия, документи, писма, лични предмети, хиляди снимки, много военни и географски карти. Цялата експозиция е разположена на три етажа на обща площ над 3 хиляди квадратни метра. Тук има видео и аудиозаписи с оцелели от нацисткия терор, а върху вградените в стените екрани вървят непрекъснато документални кадри.

Използвайки предвоенни телефонни апарати може да се прослушват спомените на петима от въстаниците. 

Тук има автентични оръжия, цивилни дрехи, военни униформи, велосипеди, часовници, печатарски машини, от които са излезли много пропагандни позиви и... удивително запазени детски играчки. Запазени са дори няколко седалки от киносалон, а филмът отсреща те пренася 70 години назад.

Тук много обичат да разказват историята на млада жена, която по времето на Варшавското въстание вижда двете си убити от нацистите деца и решава да сложи край на живота си, защото няма сили да продължи. Тя обаче е в напреднала трета бременност и в този момент усеща движенията на плода в утробата си - заради бебето решава да живее. Днес в музея като доброволец обичат да посрещат и вече прехвърлил 70-те години мъж, който разказва историята си на полските ученици. 

Друг атрактивен музей е т.нар. „Музей на Прага във Варшава“. Той промотира модерно и елитарно изкуство, а името му не бива да ви учудва, защото е кръстен на името на квартала в полската столица. Той се намира на десния бряг на река Висла, а районът е бил отделен град до 19-и век. Съвсем наблизо се намират националният стадион, най-големият пазар в полската столица, някои от най-добрите клубове и един от еврейските центрове. 

Третият музей, из който ще ви разходим днес, е музеят на плаката, който съхранява една от най-големите колекции в света. Намира се в Двореца „Виланов“ във Варшава и е дом на 70 хиляди плакати от цял свят, направени през последния век. Тази година се навършват 50 години от основаването на музея.

Полската плакатна школа е световноизвестна и повлиява на много западни проектанти и графични дизайнери, които я признават за оригинален феномен. Музеят на плаката няма постоянна експозиция заради огромната си колекция - една от най-големите в света. Кураторът Мариус Кноровски обяснява, че затова няма как да се види цялостната история на плаката в Полша, но се планира създаването на постоянна експозиция, която проследява цялата история на полския плакат. 

Чуйте репортажа в звуковия файл.
Снимките в галерията са на Светослава Кузманова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09