Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сборникът „Истории от 90-те“ ще бъде в книжарниците на 10 ноември

Предпремиерно откъси от разказите бяха прочетени на Алея на книгата във Варна

4
Снимка: prehoda.bg

Една от най-очакваните книги тази есен е „Истории от 90-те“. Тя ще бъде в книжарниците на 10 ноември – точно 30 години след датата, белязала края на един исторически период.
     

В рамките на приключилата Алея на книгата в концертното студио на Радио Варна се състоя предпремиерно четене на откъси от изданието.

„Част от разказите, които прочетохме, бяха смешни случки, свързани младежки и чаровно с някаква пакост, други бяха взряни в тъжната страна на нещата. В книгата има и мутренските времена, и всичките тези отприщвания на всякакви емоции – всякакви неща, които повечето от нас си спомнят. Но ми се стори, че се балансират нещата. Доброто върви ръка за ръка с не толкова доброто“, разказа в предаването "Закуска на тревата".

Издателката Невена Дишлиева-Кръстева е и съставител на сборника и с него надгражда вече две подобни линии.

„И двата сборника, предишни – „Куфарът на брат ми“ и „Бащите не си отиват“ са разположени в 90-те. Някак 90-те маркират събитията от заминаването на моя брат и на моите близки приятели – емиграцията, която стана тема за „Куфарът на брат ми“, до раздялата с нашия баща, което стана повод за събиране на истории в „Бащите не си отиват“.

Авторите в „Истории от 90-те“ са 25. Близо 20 от тях са хора от поколението, родено между 1965 и 1978 година. „Нашата лична младост съвпадаше с младостта на демокрацията, ние влязохме в 90-те на 16-17-20 години и имахме възможност да израснем с това цяло десетилетие, да се разделим с младостта си, да ни се случат всички най-хубави и най-лоши неща. Нашето поколение някак си изигра ключова роля в това десетилетие.“

Има и двама-трима автори, родени в самия край на 80-те и буквално са биологични връстници на 90-те, както и двама-трима от предходното поколение – хора, които промените са заварили в зряла възраст, поясни издателката. 

Невена Дишлиева определя получилия се сборник от истории като „пъстра, чаровна, щура, емоционална панорама на близкото ни минало“.

„Разказването на мънички истории едно че създава нюанс, успява да пресъздаде по някакъв начин емоцията, а от друга страна провокира хората да се замислят за собствените си истории по тази тема, дори да ги разкажат, да ги запишат.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40