Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скални загадки и обходи из мистична България в книгата „Намерени от чудесата”

4
Снимка: Личен архив

След фотописите и пътеписите си от мистична България Николай Н. Нинов предлага на читателя пътуване през нов брод на времето. В книгата си „Намерени от чудесата. Скалописи от мистична България” той описва отново слабо познати места и обекти, много от които отсъстват от картите и пътеводителите.Книгата e трета част от поредица, посветена на скални образувания, мегалити и живи светилища по българските  земи.

„Действието“ се развива Източните Родопи, Западните Родопи, Средна гора и Стара планина.

Авторът повежда читателите към окултени места и сакрални пространства - места, където според хипотезите много назад във времето са се извършвали различни обреди.

„Тези места са много нависоко. Винаги има една великолепна панорама и един изглед от три, понякога от четири посоки. Едно желание да литнеш, едва ли не усещаш как се повдигаш от земята с някакви сантиметри. На други хора им прилошава, на трети им идват прекрасни идеи, зареждат ги, тонизират ги по някакъв начин. Аз бих обобщил – това са едни места за гледколечение. Човек просто гледа и всичко се успокоява в него. Тръгва си усмирен от всички тези злободневки, от отровите на деня“, споделя авторът пред „Хоризонт“.

Нинов е най-впечатлен от светилищата в Западните Родопи – Сватбата и Митровица край село Осеново и село Рибново, от светилищата над Ковачевица. Споменава и Караджов камък близо до Кръстова гора – обект, който по думите му става все по-популярен.

„Някои от тези светилищни пространства не са чак толкова атрактивни, но конструкциите в тях, някои изсичания, някои артефакти подсказват за различни ритуали от известните в други обекти и поставят много въпроси, за които официалната наука мълчи.“

Около тези места, обвити в мистерия, витаят редица предположения. Според автора някои от легендите са просто романтични неистини.

„За част от светилищата, които имат тъй наречените „пазители“, говорим за едни природни, скални феномени, които според една от хипотезите, древните са решили да обожествят. Виждайки в тези фигури божествата, които те почитат, те решават да ги обработят, да ги пипнат – в лица, във фигури, превръщайки всичко това в декор на своите ритуали.“

Има и нова хипотеза на гръцки изследовател – че тези пространства преди да бъдат светилища са били театрална сцена, на която са се разигравали битки между човека и звяра с крайна цел мъжът да се представи така добре, че да бъде харесан от жената, обясни Николай Нинов.

„Например енергийната скала под Белинташ или Стражите близо до Инкая в Родопите представляват точно такива скални групи с фигури, които играят чудесна роля на декор.“

„Намерени от чудесата. Скалописи от мистична България” ни отвежда още край неизследвани протодолмени в Средна гора, показва ни обърнатата пирамида в Тетевенската планина др. 

Подобно на предишните книги на Нинов, „Намерени от чудесата.Скалописи от мистична България” също съдържа GPS индекс и изобилие от цветни фотографии.

Премиерата на книгата е насрочена за 4 септември, сряда, от 18.30 часа в книжен център „Гринуич” в София. 

Цялото интервю с автора слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30