Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 200 лева излизат тетрадки, учебници, пособия и раница за един ученик

Снимка: Еленица Маринова

На прага на новата учебна година децата и техните родители се готвят за 15 септември. С наближаването на датата, броят на клиентите в книжарниците расте.

Въпреки че отпускарският сезон е в разгара си, а август най-често се асоциира с време за отдих, подготовката за първия учебен ден е започнала и родителите вече обикалят книжарници и магазини със списъци в ръка. Средно по 200 лева заделя всяко семейство от своя бюджет, за да се закупят тетрадки, канцеларски пособия, раници и учебници, за предпочитане „втора ръка“. Сумата расте, ако добавим и разходите за дрехи и обувки, както и за частните уроци при по-големите.

Ето какво споделиха родители пред "Хоризонт":

"Днес избираме тетрадки, учебни помагала, моливи, химикалки, блокчета за рисуване. Купуваме само тетрадки, т.е. само консумативи, никакви раници, никакви чудеса, имаме си всичко."

"Не сме заделяли бюджети, купуваме каквото ни е необходимо."

"Със сигурност минимум по 100 лева ще бъде за тетрадки и други помагала."

"По 200 лева на дете. Става по-скъпо, защото и децата стават по-големи."

"Поне 250 лева. Гледам да има всичко необходимо, като не прекалявам. Избирам по-нормални цени."

Има и родители оптимисти, които смятат, че ще се справят и с много по-малко средства:

"Ще дам най-много 50 лева, не искам повече. Трябва да спрем с тези тетрадки, много пари за хартия се дава. Трябва да минем на таблети."

Посещаваме  книжарница, в която цените на тетрадките започват от 50 стотинки, а най-скъпата струва 11 лева. Цената зависи от броя страници, вида хартия, както и от корицата. 

Всичко необходимо за учениците може да се намери и в големите търговски вериги, които привличат клиенти с промоционални цени. В пазаруването участват и самите ученици. И докато родителите посягат към тетрадки, на чиито корици са изобразени лицата на знаменити личности, то малките имат други предпочитания:

"За мен конкретно черепи и игри."

Учебниците за началните класове са безплатни, но цената на комплект нови учебници в гимназиален курс по новата учебна програма варира между 200 и 300 лева. Задължени да учат с нови учебници са десетокласниците, които са първият випуск, за който промените влязоха в сила. Останалите гимназисти имат възможността да закупят използвани учебници, с което могат да си спестят около 30 % от разходите.

"Предпочитам втора употреба, смисъл стари, не защото са по-евтини, ами просто защото има някои наистина запазени от тях и няма смисъл да купуваме нови, защото наистина са много скъпи."

"Учебниците ми всичките по 14 предмета досега бяха около 50 лева всичко. Сега ще имам 9 предмета, така че предполагам, че ще са доста по-малко."

Ако пък готвите първолак, в списъка с необходимите покупки задължително попада и раница. В една от големите търговски вериги цените варират между 15 и 50 лева. В книжарниците пък в зависимост от производителя и качеството се предлагат по-луксозните модели с ортопедичен гръб и дишаща материя, чиято цена стига до 200 лева. Търговците съветват да не се купуват по-евтини раници, които не само се късат бързо, но не са и неудобни. Някои родители поръчват раницата на детето си онлайн:

"Вече си поръчахме раница. Тя е специално на един футболен клуб, на който той е фен."

Разходите за различните ученически и канцеларски пособия за първокласниците варират между 100 и 200 лева, обясни Неджибе Кокударева - продавач-консултант в борса за учебници. А обширният списък включва още:

"Моливи, цветни, флумастери, блокчета за рисуване, боички, сметало, пръчици за смятане, които са пластмасови буквички, цифрички, пластелин, дъска за моделиране заедно с ножче, сухо лепило също. Като за първолаците те са със специални тетрадки, трябва да бъдат с тесни и широки, големи квадрати."

Но родителите, които вече са направили своята обиколка из търговските центрове, не са толкова оптимистично настроени, защото са установили, че разпродажбите засягат единствено лятната колекция:

"Евтини са тези, които са за лятото.  За първия учебен ден са скъпи."

"Скъпа е издръжката на един ученик. Намаления не виждам."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36