Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват прегледи за ендометриоза в пет софийски болници

Мария Георгиева - председател на настоятелството на Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“
Снимка: endometriosis.bg

В пет софийски болници започват прегледи за ендометриоза, които ще се извършват през целия месец октомври.

Ендометриозата е заболяване, при което тъкан от вътрешната обвивка на матката се разпространява извън нея, най-често в други органи в областта на таза, като яйчници, фалопиеви тръби и черва. Среща се при жени в репродуктивна възраст и води до безплодие. Симптомите са разнообразни и затрудняват диагностицирането.

„Целите на кампанията са точно за навременна диагностика. От нашия опит и от жените, които контактуваме, виждаме, че има една симптоматика, която много често се пренебрегва, тъй като в нашето общество често е налагано мнението, че е нормално да има болезнена менструация и някои симптоми се пропускат. И жените разбират твърде късно, че всъщност имат ендометриоза - реално тогава, когато започнат да правят опити за забременяване“, каза пред БНР Мария Георгиева - председател на настоятелството на Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ 

Записването за прегледите е на телефоните на клиниките: Медицински комплекс „Д-р Щерев“, МБАЛ „Надежда“, Университетска Акушеро-гинекологична болница „Майчин дом“, Втора САГБАЛ „Шейново“, Adella Fertility, като повече информация може да бъде получена на сайта endometriosis.bg 

Хирургично лечение при по-тежките случаи на ендометриоза

„Много често след хирургична намеса се налага хормонално лечение, което обикновено трае няколко месеца, но за съжаление често виждаме, че след хормоналното лечение има рецидиви. Много жени се оплакват реално от рецидив на ендометриоза и затова казваме, че в дългосрочен план няма лек. Има едно хормонално лечение, което потиска симптомите, но не дава желания резултат към излекуване“, обясни тя.

Профилактиката и посещението на гинеколог са важни.

„В разговор с лекари сме стигнали всъщност до извода, че профилактиката - ходенето на гинекологичен преглед поне веднъж или два пъти в годината, може да хване една ранна симптоматика на някакъв проблем. Не само ендометриоза, но всяко едно друго гинекологично заболяване“ допълни Мария Георгиева. 

Теории за причините за заболяването

„Все още няма реално потвърдена теория. Една от теориите е реално за ретроградна менструация. Другата теория е за имунна дисфункция. Между другото напоследък излязоха няколко изследвания по темата за имунитет и дисфункция на имунитета като причина за поява на ендометриоза. Има и други, генетични всъщност, теории за възникването на ендометриоза, но за съжаление все още няма потвърдена теория и тъй като не се знае теологията на болестта, съответно лечението за момента е много неефективно“, каза Мария Георгиева.

При ендометриозата се наблюдава хормонален дисбаланс

„Като цяло болестта се развива при някои жени доста наистина бурно, но при други жени е с по-леки темпове, но в крайна сметка води до много сериозни поражения върху репродуктивния апарат на жената. И в този смисъл прогресиращо може да засегне не само репродуктивния апарат, но и да стигне до други органи. Например пикочен мехур, дебело черво, може да се засели, включително има случаи на заселване на ендометриоза върху белия дроб.“

Световната статистика показва, че 30-40 % от жените с ендометриоза имат проблеми със стерилитет.

„Има много жени с ендометриоза, които все пак успяват да забременеят и да родят здрави деца. Безплодието не е на 100 процента категорично при жени с ендометриоза. Познаваме много такива жени, които дори не са знаели, че имат ендометриоза и всъщност забременяват и раждат“, каза Мария Георгиева. 

Седем специалисти от  МБАЛ „Надежда“ ще провеждат прегледите.

„Ние от болница „Надежда“ се включваме активно в кампанията на Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ като тези седем специалисти са в областта не само на репродуктивното здраве, но и в оперативната гинекология. Но ендометриозата е хистологична диагноза. Тя трябва  да бъде задължително постигната с тест и затова от оперативната гинекология включваме специалисти“, каза д-р Тодор Димитров, акушер-гинеколог в столичната МБАЛ „Надежда“.

Една от десет жени страдат от ендометриоза

„Трябва още в тийнейджърска възраст да се свикне, че е необходимо ходенето на профилактични прегледи, защото колкото по-рано се открие, толкова по-малко ще бъдат последствията после за жената, за бъдещата жена“, допълни д-р Тодор Димитров.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05