Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ал. Кьосев: Първата еманципация е еманципация на знанието

Професор Александър Кьосев
Снимка: mediapool.bg

"Идеята за модерна демокрация носи идеята за просвещение в самата себе си. Първата еманципация е еманципация на знанието". Това каза пред БНР професор Александър Кьосев, преподавател по история на модерната европейска култура в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Тя е еманципация на човека да живее в истина, а не да живее в митологии. И едва тогава той може да прояви истинска демократична воля, да стане част от едно демократично цяло, от една нация, да стане част от една партия и да заеме някаква гражданска и политическа позиция", допълни Александър Кьосев. 

Светът се ядоса

"Вероятно усещането за несправедливост е толкова с високо ниво в душите на много хора, че те са престанали да слушат внимателни, аналитични, прецизни, изчисления и разсъждения. Всичко това им изглежда ненужно, то е лицемерие, а истината за гневните е очевидна и тя е изразена във викове, тя е изразена в емоционални изблици. Именно на този справедлив фон се ражда несправедливата култура на постистината, митологиите и всички онези заблуди, манипулации, за които говорим".

Разликата между академична свобода и университетска автономия

"Университетската автономия означава, че университетите са независими от въздействието на държавата и от външни граждански, политически субекти. Те са самостоятелни академични вселени и имат собствена администрация и тази администрация се определя отвътре - от Академичния съвет. Това означава университетска автономия".

Академичната свобода - както са я формулирали философите на просвещението

"Академична свобода означава, че всеки студент може да посещава тези лекции, които той намери за нужно, а пък всеки преподавател може да преподава неща, които той сметне за нужно, и учебният план се определя от самия преподавател. И най-важното, когато преподаватели и студенти са заедно на лекции и на упражнение, те са заедно в името на истината и те заедно търсят истината. При търсенето на истината заедно всички са равни и там йерархиите отпадат и там всички могат да бъдат в равноправна полемика", каза професор Александър Кьосев. 

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05