"Идеята за модерна демокрация носи идеята за просвещение в самата себе си. Първата еманципация е еманципация на знанието". Това каза пред БНР професор Александър Кьосев, преподавател по история на модерната европейска култура в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Тя е еманципация на човека да живее в истина, а не да живее в митологии. И едва тогава той може да прояви истинска демократична воля, да стане част от едно демократично цяло, от една нация, да стане част от една партия и да заеме някаква гражданска и политическа позиция", допълни Александър Кьосев.
Светът се ядоса
"Вероятно усещането за несправедливост е толкова с високо ниво в душите на много хора, че те са престанали да слушат внимателни, аналитични, прецизни, изчисления и разсъждения. Всичко това им изглежда ненужно, то е лицемерие, а истината за гневните е очевидна и тя е изразена във викове, тя е изразена в емоционални изблици. Именно на този справедлив фон се ражда несправедливата култура на постистината, митологиите и всички онези заблуди, манипулации, за които говорим".
Разликата между академична свобода и университетска автономия
"Университетската автономия означава, че университетите са независими от въздействието на държавата и от външни граждански, политически субекти. Те са самостоятелни академични вселени и имат собствена администрация и тази администрация се определя отвътре - от Академичния съвет. Това означава университетска автономия".
Академичната свобода - както са я формулирали философите на просвещението
"Академична свобода означава, че всеки студент може да посещава тези лекции, които той намери за нужно, а пък всеки преподавател може да преподава неща, които той сметне за нужно, и учебният план се определя от самия преподавател. И най-важното, когато преподаватели и студенти са заедно на лекции и на упражнение, те са заедно в името на истината и те заедно търсят истината. При търсенето на истината заедно всички са равни и там йерархиите отпадат и там всички могат да бъдат в равноправна полемика", каза професор Александър Кьосев.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файлИван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..