Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академия на изкуствата „Синдикат“ в Пловдив приема ученици за новата учебна година


Модерна академия на изкуствата „Синдикат“ в Пловдив се подготвя за 9-ата си учебна година. Учениците от 8 до 12 клас, които желаят да се включат в програмите, могат да направят това до 10 октомври. Обучението е извънкласно и напълно безплатно, като младежите могат да се насочат към няколко направления  -  „Модерни методи на мислене и общуване”, „Модерна музика”, „Екранни изкуства”,  „Визуални изкуства на ХХ век” и  „Графичен дизайн”. Интерес предизвикват още програмите „Творческо писане”, „Практики на съвременната философия”, а също - "PR и реклама в областта на изкуствата".

Община Пловдив ежегодно заделя средства от бюджета си  за реализацията на проекта. Той е на организацията „Сдружение пловдивски творци“, която също участва във финансирането. 

Обучението в Модерна академия на изкуствата „Синдикат“, през която за изминалите 8 години са преминали над 1 700 момчета и момичета,  е интерактивно - с много видеоматериал, уъркшопове, практически занимания, тренинги и игри.

"Материалът, който се взима като познание, като теория и практика, допълва училищния материал, а не го прави паралелно и другото, което се случва, поне това, което ние се опитваме да правим в нашите часове, учениците да работят много в група, т.е. това, което липсва в училище поради невъзможност заради време и обемен материал да се случи, а именно да се работи в група, да се дискутира, да се разговаря на различните теми, ние се опитваме да го постигнем", каза за БНР Анета Русковска, председател на организацията „Сдружение пловдивски творци".

Запълва се образователна ниша с лекции за извънкласна дейност.

"Разбира се това не е нищо ново, ние не откриваме топлата вода и в момента във всички училища има извънкласни дейности, особено в основните училища. Това е успоредно образование по различни интересни програми, другото, което е специфично е, че самите програми са направени специално за академията. Да кажем в програма "Визуални изкуства на 20-и век" влизат неща, които дори в Академията в София, Художествената академия, не се изучават", допълни Анета Русковска.

Мартина Стефанова e в 12 клас в Езикова гимназия "Иван Вазов" и две поредни години е участвала в програмите на академията. Запалил я брат й , а тя от своя страна привлякла и приятели.

"Първият ми курс беше най-добрият. Може би защото тогава бях най-несигурна и нещо в мен се отприщи. Научих много нови начини да работя в група, понеже това винаги ми е било проблем. Намерих начини да свързвам едно знание с друго, аналитично с асоциативни връзки. Запознах се с много нови хора на моята възраст и по-големи. Основната разлика е, че в училище, учителите влизат, защото това е тяхната професията. Казват си материала и напускат, после ни дават тест, проверяват какво сме научили и ни наказват, ако не сме го научили. Докато тук няма нищо общо. Отиваш с желание на всяка лекция, всеки път е различно, всеки път е по-разчупено от предния път и в края на всяка лекция нямаш търпение да дойде следващата", коментира Мартина Стефанова.

Всъщност едно от хубавите неща е, че посещаващите Академията се чувстват съмишленици, стават приятели, а Модерна академия на изкуствата "Синдикат" поддържа връзка и със завършилите. След като приключи кандидатстването, на 10 октомври ще се сформират и групите. Откриването на учебната година е на 20 октомври.

Повече можете да чуете в звукови файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24