Десен завой в Италия и Германия, дата за избори вместо Брекзит, оттегляне на една ярка за политическия живот в Лондон фигура и елиминиране на лидера на „Ислямска държава“. Така звучаха международните събитията от изминалите седем дни.
Денят, в който Брекзит пак не дойде. 31 октомври. Драмата около излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз отново не намери своя край.
1 ноември трябваше да е първият ден от новия живот на Лондон извън Съюза. Не стана. Брекзит беше отложен до 31 януари и бяха насрочени предсрочни избори за 12 декември. 27-те държави-членки приеха искането на Великобритания за гъвкаво отлагане на развода.
Демокрацията даде своята жертва на Албиона. Падна „Звероукротителят на парламента“ и „Човекът, който спря Брекзит“. Противно на останалите политици Джон Бъркоу изпълни обещанието си на 31 октомври да напусне поста си на говорител на Камарата на общините. След 10 години и много ярки моменти.
Ключови за системните партии региони на Германия и Италия завиха надясно, в крайния му спектър. Християндемократическият съюз на Ангела Меркел записа пореден изборен провал за тази година. Този път в Тюрингия. Крайно вдясно зави тази седмица и Умбрия. След половин век на ляво управление централният италиански регион миналата неделя гласува за местно управление, оглавено от крайнодясната „Лига“ на Матео Салвини.
Беше убит Абу Бакр ал Багдади - лидерът на терористичната групировка „Ислямска държава“. Новината съобщи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп.
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..
Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..
"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..
В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.