Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млад инвалид с множество диагнози прави изкуство от цветни гуми

Николай Дерменджиев събира средства от дарители, за да се лекува

Агнеса Трайкова и Николай Дерменджиев от Елин Пелин се обичат като брат и сестра. Преминали са през много изпитания, защото Николай е с множество тежки диагнози, но не спират да вярват, че предстоят и по-добри дни. 

Преди години майката на Агнеса осиновява Николай, след като той остава сирак. „Ники остана сирак на 20 години и моята майка, която е вдовица, го прибра под нашия покрив. Така той стана пълноправен член на нашето семейство. Работеше си до 2013 година като охрана…“, разказа Агнеса в предаването "По първи петли".

Куп тежки диагнози

Докато не му откриват болест на Бехтерев и се налага да го включат в програма за биологично лечение.

„Вследствие на тези инжекции Ники отключи всички нежелани реакции – направи тежка парализа на долните крайници, остана прикован в инвалидна количка, отключи диабет, направи тежка белодробна емболия с 5 белодробни инфаркта, вследствие на което му бе поставен филтър в крака, защото образува постоянно тромби…“

Инвалидна количка и морфин

Дълго време Николай прекарва в инвалидна количка и на морфинови таблетки за облекчаване на болките, защото страда от няколко заболявания, прави и спинални инсулти на гръбнака.

Николай Дерменджиев

Николай е инвалид първа група с право на чужда помощ, допълва Агнеса Трайкова.

Събират пари за всяко изследване

„Ходим в Турция на лечение, защото тук, в България с тези диагнози никой не може да ни помогне. Намерихме начин – правим концерти, базари, събираме нужните средства, за да може Ники да живее. Около 400-450 лева са му лекарствата на месец. Неговата пенсия е около 320 лева.“

Ники не се отказа през тези години, казва с гордост сестра му Агнеса. И посяга към изкуството. 

„Той изработва сам фигури от автомобилни гуми, с които радва дечицата по паркове, по градинки, в детски градини, по дворовете. Отделно меси много вкусни, уникални погачи. Така си докарваме парички, с които да можем да живеем. Имаме и транспортни разходи – до болници, изследвания…“, продължава разказа си Агнеса Трайкова.

Само от януари до момента са си заплатили три ядрено-магнитни резонанса, за да могат да заминат за Турция. За да ги платят, им помагат приятели. Турските лекари казват, че болестта на Бехтерев, която е била в ремисия, сега се е завърнала.

„На всеки шест месеца трябва да прави изследвания, да се следи. Защото беше със съмнения за Ходжкин, следи му се белия дроб, защото вследствие на тези емболии белият дроб работи на 55-60%. Там го вкарват в специални камери, поддържащи терапии.“

Дарителска сметка

Николай има дарителска сметка, в която събира пари за хотел, храна и транспорт. Едно посещение излиза различно – последното е струвало 8 хиляди лева, които са били дарени от един човек. През април догодина предстои нов тур от процедури.

„Трудоемко е, но шест години като седиш и всеки ден е еднакъв, не става, не може. Нещо трябва да правиш“, разказа Николай пред „Хоризонт“. Той е намерил вдъхновение за инсталациите с автомобилни гуми от руски сайт. Общината му доставя материалите.

„Най-голямото ми желание е да съм здрав дотолкова, че да мога да си работя“, пожелава си преди Коледа Ники.

Чуйте и звуковия файл.
Снимки: Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22