Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Етнографския музей в Пловдив възстановяват занаятите

Занаятчиите в Пловдив отбелязват деня на своя покровител Св. Спиридон
Снимка: Кремена Данева, БНР

В Пловдив, с шествие под съпровода на гайда и тъпан и с тържествена литургия в катедралния храм „Света Богородица“ занаятчиите ще отбележат деня на своя покровител Св. Спиридон. Празникът ще започне от двора на Етнографския музей, където периодично майсторите излагат своите произведения.

В миналото традиционният еснафски празник е обединявал всички жители на града. Главите действащи лица били майсторите и семействата им, чието пъстро шествие се е отправяло първо в храма. В църквата носели хляб и варено жито за здравето на всички живи и в памет на починалите майстори.

"След това следвал един много интересен ритуал, защото всяка година еснафът е приемал нови майстори или на чираците, които са ставали калфи, се раздавало майсторското звание. Главният майстор - остабашията, връчва майсторското звание, тупва ги зад врата и казва "да станеш като мен", сиреч да се издигнеш, защото всеки, който бъде приет в еснаф е трябвало задължително да спазва много строги закони", обясни уредникът в Етнографския музей в Пловдив Грозделина Георгиева.

"И след това, след като се раздадат всички майсторски звания и се произведат новите майстори и им се препаше поясът през рамо, за да се знае, че те са вече въведени, следва най-хубавата част - угощението или зияфета. Всички еснафи са събирали пари от всички новоприети и стари майстори и се вземало общо жертвено животно, мъжко. Прави се курбан и се раздава за здраве".

Еснафът е бил много стройна организация, с много изисквания и строга дисциплина и освобождавал нарушителите:

"Това значи, че е обречен на глад, защото, не дай си Боже, някой да посегне, да открадне, да излъже, да наруши авторитета на еснафската организация, той няма място там". 

Занаятчийството, занаятите и еснафите са били най-масовата прослойка.

"Те се замогват, от края на 18 век, и те започват да променят историята, защото имат вече самосъзнание, имат самочувствие, пътуват по света, търгуват. Всъщност това е периодът, в който се заражда националното самосъзнание".

Преди 20 години екипът на Етнографския музей в Пловдив решил да възстанови традициите. Увеличен е интересът към занаятите. Има млади хора, които решават да тръгнат по този път.

"Всяка година при нас се раздават майсторски свидетелства на минимум 8-9 човека. Тази година са 11, което също е много радостно и всички се събират тук. Може да видим на място една сплотена общност, наистина. Те са като едно братство и това е едно най-хубавите неща. Помагат си, независимо че са от различни видове занаяти. Те наистина са като една цялостна общност. От 1999 година в нашия музей правим възстановка на този еснафски празник- Свети Спиридон -  мисля, че това е една много хубава традиция, защото знаем, че Пловдив е един от най-силните занаятчийски центрове от Възраждането. Сега те си го чакат с удоволствие", допълни Георгиева.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38