Как се продава омраза, но и как се противодейства на омраза? Отговори търси Слави Стоев чрез написаното в книгата "Продавача на омраза". Той е основател и съдружник в консултантската организация "Ин мениджмънт", където е зает основно с проекти за промяна и управление на организационната култура и повишаване на лидерския капацитет.
Купуваме омраза още с първото кафе
"Продавачът на омраза" е нещо, което ми изникна като понятие, като дума в главата, една сутрин, стандартната, обичайна сутрин, в която пием кафе и бързаме да си зацапаме съзнанието, влизайки в информационния поток. И една след друга ми попаднаха три, просто така стана, че три статии една след друга, които отворих да прочета, бяха много еднотипни в тази си функция, в това си свойство - те всъщност продаваха омраза", каза в предаването "Хоризонт до обед" авторът на книгата - психологът Слави Стоев.
Аристотел е казал: "Много е лесно да си ядосан, трудно е да разбереш защо си ядосан, на кого трябва да си ядосан и как да изразиш гнева си", припомни Стоев.
"Когато има нещо, което ни дразни, което ни възмущава, колкото по-силно е то, толкова по-склонни сме ние да търсим някакви радикални, универсални решения. Те много рядко са истинските. Много рядко простите обяснения на света са верните обяснения на света", посочи психологът.
Спонтанно много лесно влизаме в негативните емоции, каза той.
Продавачите на омраза дават лесни отговори
"Да се върнеш към себе си и да помислиш какво аз всъщност искам, от какво аз имам нужда и как да се погрижа за себе си и да се опиташ да разбереш цялата сложност на света не е естествен механизъм на наша реакция, на реалност. Ние имаме склонност да търсим лесни отговори и продавачите на омраза точно това правят. Ние го живеем това наистина постоянно, защото светът става все по-сложен, все по-объркан и ние имаме все по-голяма нужда от прости отговори", изтъкна Слави Стоев.
В книгата авторът представя своите възгледи за продажбата на новини.
Филтър на новините
"Една от перспективите, в които може да се мисли тази история, е именно как ние да се опитаме да разбираме разликата между мнение и факт, как да се опитаме да осмисляме реалността така, че да филтрираме новините и да разбираме какво стои зад тях", допълни писателят.
Ако ние заедно се грижим за нашите интереси, за нещата, които наистина са важни за нас, много по-трудно ще ставаме жертва на злонамерени интереси, на индивиди или малки групи от хора, смята Слави Стоев.
"Много е лесно да обвиняваш индивида - обвиняваш премиера, обвиняваш президента, обвиняваш кмета, обвиняваш началника си, обвиняваш началника на училището на детето, където твоето дете се обучава. Това е лесно, но не е ефективно, защото проблемите най-често са в системите и проблемите най-често са в начина, по който ние лично участваме в тези системи, какъв е начинът, по който ние действаме", коментира още Слави Стоев пред "Хоризонт".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.