Идеята на нашата книга е вярата при травмата - въпреки голямото страдание от нея, накрая човек да може да я преодолее. Точно затова заглавието на книгата е „Огън, тлеещ под вода“, въпреки силната антагонистична природа на тези два елемента, пояснява Жан-Батист Бутера.
„Подобно на огъня, тлеещ под водата, човек след тежка травма е като „запечатан“ под водата, но в даден момент този огън избуява и чак тогава човек започва да живее истински. Това се случва при тежки заболявания, при загубата на любим човек или след тежка раздяла.“
Имаме в практиката си много забележителни истории, казват авторите на книгата.
„Неотдавна, дойде при мен жена, мюсюлманка. В нейното семейство тя е била възпитавана да почита Бог и да спазва строгите традиции. Тя се омъжила. Нейният баща бил много добър човек, а съпругът се оказал тиранин. Той я биел, насилвал и тя не знаела какво да прави, тъй като ислямът забранява развода. Тя му родила две деца и вече не можела да се върне обратно в бащиния дом. Най-лошото обаче било че тя не можела да промени ситуацията - била научена, че мъжът е светец, а той продължавал да издевателства над нея. И тя тръгнала съвсем естествено по пътя на психосоматиката - нейният мозък и съзнание задали ясна задача на тялото да умре. Така се появил ракът. Тя започнала да умира от рак, била в първи стадий. Когато тя дойде при мен, тя споделяше, чe няма друг изход за нея, че не може да се самоубие, че не може да се разведе или да се върне в бащиния дом опозорена. Аз започнах да работя с нея като изтъквах, че любовта побеждава всичко, че нейният баща е прекрасен човек, че той ще си я приеме и няма да бъде опозорена. Тя много дълго се съпротивляваше и се страхуваше. Но накрая взе решение, че ще се върне при баща си. И баща й наистина прие нея и децата й, а след това тя победи и рака. Ето Ви една удивителна история! Почти половин година използвахме психотерапия, хипноза, след това всичко тръгна на добре - ракът спря да се развива. И тя продължи постепенно с лекари, медикаментозно лечение, психотерапия. Но главното тук е, че тя психологически успя да се справи с тази ситуация и тялото й започна да оздравява“, разказва Анастасия Кузнецова.
„Философията на книгата се състои в следното - много от нашите заболявания и проблеми се решават на духовно ниво. В нашата книга ние говорим за религия, за разговори с Бог, накъде отива диалогът между човек и Бог и то в тежки за нас моменти“, допълва Кузнецова.
„Тази книга носи в себе си философски смисъл. Най-важното е да знаем, че всеки от нас може да се изгуби, когато се случат болезнени неща в живота ни, загубим близък човек или почва под краката си. Никой не е застрахован. Всеки може да падне, но не всеки може да стане. И ето това е философията на „Огън, тлеещ под вода“: важно е човек да се вдигне, да продължи да живее, да се бори за себе си“, подчертава тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Плевен е домакин на първата по рода си олимпийска школа по математика. 40 от най-добрите ученици в решаването на задачи, под ръководство на преподавателите на официалните ни национални отбори по математика, избраха града за своята 10-дневна олимпийска подготовка. Школата се осъществява от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки в..
Наричат ги "Оркестърът на народа". В него свирят едни от най-добрите музиканти. Той е сред най-разпознаваемите символи на държавността .Свързан е с историята на българската армия и славните ѝ битки. Освен церемониални функции оркестърът участва в международни фестивали. Каква е историята на Гвардейския представителен духов оркестър? Те..
Известният български египтолог д-р Весела Атанасова с нова книга за Египет, но този път тя е за малката аудитория. Казва се "Окото на Ре" и е събрала древни митове и легенди. "В "Окото на Ре" се описва ежедневната битка между Ре /Слънцето/ и лошата змия Апопи, която иска да превземе Земята, светлината на хората и да убие Слънцето, да го унищожи...
Седем поколения по-късно, духът на Сирак Скитник се върна там, където започна всичко - в сърцето на Българското национално радио. Потомци на легендарния Панайот Христов - първия директор на Радио София и една от най-светлите фигури в българската култура, прекрачиха прага на институцията. Праправнучките на Панайот Христов - Лина и Алис,..
На 2 август 2025 г., в първата събота на месец август, е празникът на с. Кости. В празничната утрин в храма „Св. св. Кирил и Методий“ бе отслужена Архиерейска света Литургия. Богослужението бе оглавено от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений в съслужение с архимандрит Димитрий – протосингел на Сливенска митрополия,..
В един свят на бързо сменящи се моди и глобализирани стилове, традиционното българско облекло остава като свидетелство за нашата културна памет и идентичност. То не е просто дреха – то е код, вплитащ в себе си история, вярвания, социален статус и естетика. Какви са основните характеристики на традиционното българско облекло, как се е..
Любов към българския фолклор събира туристи от три континента в културна обиколка у нас. Чужденци от САЩ, Канада и Австралия посещават Силистренския край, привлечени от магията на българската традиция. Една от спирките им е село Професор Иширково. Група чуждестранни туристи от САЩ, Канада и Австралия се потопиха в автентичната атмосфера на..
Ще успее ли Столичната община да придобие амфитеатър, който се намира върху парцел от списъка с държавни имоти с отпаднало предназначение,..
Инцидент по време на жътва в землището на село Гарван отново поставя на дневен ред въпроса за справедливостта и правилата при кризисни..
Няма пропуски или нарушения в лечението на 39-годишния Петър Стоянов, който преди няколко месеца почина след заразяване с полирезистентна бактерия и..