Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кафе на толерантността" ще пият утре в Джумая джамия в Пловдив

Градът пази традициите на съвместното съжителство на християни, мюсюлмани и евреи

Джумая джамия в Пловдив
Снимка: БГНЕС

Всяка улица и всеки площад в историческия център на Пловдив, и не само там, носят отпечатъка на съвместното съжителство на българи, мюсюлмани, евреи и арменци. По-важното е обаче, че са го носили и продължават да го носят в сърцата си пловдивчани, независимо от кой етнос са и каква религия изповядват.

В Синагогата в Пловдив е обособена музейна сбирка. "Това са малки истории от човешки преживявания, съдби. Хората от еврейската общност бихме искали да не забравяме тези истории", казва Светлозар Калев, председател на еврейското дружество "Шалом" в града.

Ще продължи организирането на еврейския тур, чиято цел е гостите и жителите на града да се запознаят със знаковите за общността места.

В Джумая джамия представители на различните етноси и на повечето от вероизповеданията в града ще пият "кафе на толерантността" на 14 февруари. През 2014 година беше извършено посегателство върху Джумая джамия от участници в протест.

Традиционното събиране за „кафе на толерантността“  Снимка: БТА, 2019

"Това не бяха хора от Пловдив. Граждани на Пловдив по никакъв начин не са участвали в такива актове - нито срещу джамия, нито срещу църква, нито срещу синагога, нито срещу католически храм, именно затова ние решихме този нещастен акт следващата година да го преобърнем на кафе на толерантността", споделя Амхед Пехливан, председател на настоятелството в джамията. "Заедно доказваме, че Пловдив няма да бъде интрига на такива грозни нападения. Пловдив е толерантен град от векове и ние, всички етноси в града, сме показали не само на България, но на Европа, и на света, че сме един модерен град", допълва той.

Вече започнаха репетициите за танцовия спектакъл "Два дома". Той ще се състои на 4 април в Драматичния театър и е едно от значимите събития за тази година от културния календар на общината. Организатор е общоарменския благотворителен съюз "Парекордзаган".

"След геноцида над арменците, много арменци са намерили подслон тук, в България, и това топло посрещане, което  ние сме имали честта да получим от българския народ, със спектакъла "Два дома" искаме да го изразим в едно признание за това, че нашето потомство ще има подслон и занапред", разказва Хрипсиме Нурикян, председател на общоарменския благотворителен съюз в Пловдив. "Този спектакъл е в памет на всички наследници на арменци, които намират смисъл в това да запазят своята идентичност и култура", добавя Нурикян.

Днешният Световен ден на радиото преминава под мотото "Многообразие". Многообразието във всичките му форми и многообразието, което радиото като най-широкодостъпната медия може да предостави, отразявайки различните гледни точки и представящо гласове на различните общности. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23