Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гералд Кнаус: Трябва спешно решение за миграционната сделка с Турция

Мигранти са използвали лодка, за да си направят палатка след пристигането си на гръцкия остров Лесбос в края на март.
Снимка: БТА

Корона кризата е огромно изпитание за всички, но като всяко друго бедствие, тя се превръща в катализатор на нови кризи. И задълбочава вече съществуващи.

Тази седмица позабравената бежанска криза отново напомни за себе си - два от бежанските лагери в Гърция бяха поставени под карантина заради регистрирани случаи на Covid-19. А ситуацията на Егейските острови е красноречиво доказателство за липсата на общ европейски план за справяне с миграцията.

Да помогне се опитва Гералд Кнаус, австрийски социолог и експерт по въпросите на миграцията, често представян като авторът на споразумението за бежанците между ЕС и Турция от 2016 година. В очакване на нова миграционна вълна към Европа заради хубавото време Кнаус работи по продължаването на тази сделка и съветва ЕС, как да се предотврати хуманитарна катастрофа в пренаселените лагери в Егейско море.

На островите в Егейско море ситуацията е особено драматична - над 40 хиляди души живеят при катастрофални условия, без никаква възможност да спазват елементарните правила, които спазваме всички останали - физическа дистанция, редовно миене на ръце, изолация на хора със симптоми на инфекцията“, каза той за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Дори няма стратегия, как да преодолеем това положение. Говоря за медицински, но и за хуманитарен проблем, който трябва да се реши възможно най-скоро, защото това се случва на външната граница на ЕС и не е проблем само на Гърция“.

„Наистина ли искаме на остров Лесбос или друг остров да се разболеят хиляди хора? На целия остров има само 6 интензивни легла. За богата Европа това е неприемливо“, посочи Гералд Кнаус в интервю за Весела Владкова.

Гералд Кнаус

- Дори и преди пандемията бежанският въпрос се оказа, че чертае много дълбока разделителна линия в ЕС. Защо смятате, че сега е правилният момент за неговото разрешаване?

- Всички в Европа спазват физическа дистанция. Защо това да не важи за бежанците на Егейските острови? Поддържам ежедневен контакт с хуманитарните организации в Гърция и те ми признават, че просто се надяват на късмет да не избухне епидемия. Не мога да си представя, че това е европейски отговор на опасността.

Ако ЕС сега каже, ще заделим за интеграцията на бежанците с право на закрила още толкова пари, колкото в рамките на предишното споразумение с Турция, и ако Турция веднага се съгласи да продължи да спазва споразумението от 2016 година, това ще бъде основата за следващи преговори с Турция за сключването на ново споразумение след като отмине пандемията. В момента обаче трябва спешно решение.

Сега много неща са трудно постижими, но има и такива, които можем да направим. Трябва просто политическа воля. Например Гърция се съгласи, че на фона на пандемията трябва да намали броят на бежанците по островите в Егейско море. Т.е. 35 хиляди души в рамките на две седмици да бъдат изведени от лагерите. Те могат да бъдат настанени в хотели и социални жилища в континентална Гърция.

- Струпването на толкова много мигранти в лагерите по островите не означава ли, че всъщност сделката с Турция не проработи? Като автор на споразумението от преди четири години вероятно страдате, че в началото на март Турция едностранно я прекрати.

- Трябва да кажа, че в резултат на споразумението от март 2016 година цели четири години нелегалната миграция към Европа беше успешно ограничена. За съжаление, това работещо споразумение вече повече от един месец не важи, защото Турция престана да го спазва.

Гърция престана да разглежда молби за убежище, правата на бежанците не се спазват, границите са затворени и мигрантите са принудени да живеят на островите при нечовешки условия. Всичко това се случва на територията на ЕС, който се смята за съюз на ценности и подкрепя всички конвенции за човешките права.

Още в началото на март, когато Турция отвори границите за бежанците, няколко страни от Евросъюза се ангажираха да приемат на своя територия деца от бежанските лагери. Германия тази седмица прие 50, а Люксембург - 12, други държави от т.нар. „коалиция на желаещите“ вероятно ще последват. В нея участват още Франция, Хърватия, Финландия, Ирландия и Португалия. А ангажиментът им е за 1600 деца.

Коментарът на Гералд Кнаус е лаконичен:

„Това би помогнало на Гърция, би бил един прекрасен хуманен жест за предотвратяването на хуманитарна катастрофа“

Той настоява миграционната политика да бъде един от приоритетите на германското европредседателство, което започва през юли.

Интервюто с Гералд Кнаус може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57