Японските политици нямат нормативна база да "затворят" обществения живот заради пандемията, особено частния сектор. Спазването на мерките е въпрос на самосъзнание. Това каза в предаването "Хоризонт до обед" сънародничката ни Красимира Николова, която живее в Токио от около 20 години.
"Държавните училища ги затвориха много отдавна, детето ми е отдавна вкъщи, но няма нормативна база, която да спре частния сектор, понеже се говори за големи загуби", изтъкна тя. "Първото нещо, което правителството направи, е да спре децата от училище. Това го направи много рано и наистина децата са по домовете си", поясни сънародничката ни.
Една от причините страната да закъснее с въвеждането на противоепидемични мерки е била подготовката за провеждането на отменените вече Олимпийски игри, смята Николова.
"Дори в такъв пренаселен мегаполис, с толкова много хора, смятам, че наистина японците се опитват да спазват правилата", разказа Красимира Николова.
Общинските служители в Япония изпращат анкета на всеки собственик на частен бизнес и му поставят въпроси за мерките, които предприема. Не е въведено извънредно положение.
"Нямат право да налагат глоби, нямат право да забранят на хората да излизат от вкъщи и нямаме такива мерки. Всичко е въпрос на себесъзнание".
Всяка фирма предприема различни мерки за намаляване на разпространението на коронавируса. Хигиената в Япония е на високо ниво. Хората носят масово маски, не само по време на грипна епидемия, посочи Красимира Николова.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..