Найден Гочев работи като програмист от близо 14 години. На станалите вече практика уебинари Гочев разказва за плюсовете и минусите на работата от вкъщи, защото от известно време неговият дом е и негов офис, но не заради ситуацията с коронавируса, а защото е осъзнал, че губи много време да пътува до работа и обратно.
"За да отида от „Зоната“ до офиса всеки ден, аз губих по 45 минути в една посока, минимум. Почти два часа отиваха, за да отида на работа и да се върна. И след тона се чувстваш като парцал. Или аз се чувствах като парцал", споделя програмистът.
Да започнеш да работиш в домашен офис не е лесно. На Найден Гочев му били необходими 6 месеца, за да синхронизира темпото на работа с домашната обстановка.
"На обяд гледах сериали. Бях изгледал всички сериали, които някога бях планирал да изгледам. Обаче в един момент, може би на около третия месец, тия неща ти писват. И всъщност почваш да си работиш, защото искаш да работиш, а не защото някой ти казва да работиш. И всъщност тогава работиш много по-добре", твърди Найден днес.
Колкото за разсейващите фактори - просто има неща, които не правиш. "Например не готви нещо сложно, да кажем. Но всичко друго, аз не смятам че има нещо, което да те разсейва. Това, че може да дойде някой за водата, това, че може да дойде някой съсед да събира пари, е нищо в сравнение с милионите колеги, които идват на бюрото всеки ден и те питат нещо", допълва той.
Бизнес психологът Юлика Новкова съветва хората, които за първи път попадат в ситуацията да работят от вкъщи, да осмислят добре кое ги притеснява и кое ги гневи. Част от липсата на социалните контакти е свързана с неумението да си набавяме навреме нуждата от общуване.
"Вече виждам тенденция хора да бъдат гъвкави. И в рамките на обществените забрани да намират начини да се свързват помежду си, дори и във физическия, реалния, обектния свят, не само в дигиталния. Не мога да кажа, че има единно решение, защото тенденциите са хората да се чувстват тъжни, гневни, разочаровани, несигурни“, коментира Юлика Новкова.
Психологът прави паралел с аналогични исторически ситуации.
„Всъщност, в тази ситуация научните изследвания, които изследват исторически данни за това как хората са се справяли с психологическите последици от карантина в миналото, свидетелстват, че хората са възприемали алтруистична позиция - сам да се поставям в тази физическа изолация, пазя другите. Тогава разграничаваш процеса на социална изолация от физическа изолация."
Социалният контакт в офиса липсва, признават колеги на програмиста Найден Гочев. Предизвикателство е да запазиш неформалната комуникация, която се пренася в интернет. Найден Гочев уточнява, че през мрежите комуникацията може да е по-прецизна и да бъде по-продуктивна. Работата от дома със сигурност може да доведе и до нови приятелства. "Аз не си познавах съседите. Не познавах никой там, където живеех", казва той.
"Просто сега в момента е малко криво. Да се надяваме, че след два-три месеца няма да е чак така", обобщава философски IT специалистът.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..