Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С "Корона и меч" машината на времето ни пренася в средновековния Търновград

Лагерът „Корона и меч“ ни пренася във Второто българско царство

Снимка: Здравка Маслянкова

Средновековният лагер „Корона и меч“ пренася посетителите в крепостта „Царевец“ във Велико Търново във времената на Второто българско царство. Средновековният бит, занаяти, дрехи и оръжия от XII до XIV век може да бъдат разгледани и на 28 юни, а великотърновци и туристите имат възможността да наблюдават и исторически възстановки. 

Машината на времето днес е възможна в крепостта „Царевец“, защото 60 реконструктори на исторически събития ни връщат векове назад, за да се „потопим“ в атмосферата на Второто българско царство, когато по каменните плочи около царския дворец е минавало ежедневието на болярите.

Сред най-атрактивните неща, които може да бъдат видени по време на средновековния лагер „Корона и меч“, са царствените одежди, направени от шуменката Надежда Николова по Лондонското четвероевангелие:

„Колкото по-нагоре отиваме в йерархията, толкова стават по-скъпи платовете. Внасяли са се коприни. Характерно за женската дреха е забраждението, има няколко вида забраждения. Ръкавът е дълъг, полите са до земята с характерни орнаменти през Средновековието - бордюри отпред, отдолу, по ръкавите. Като неписан закон е, че само царят и царското семейство имат право да носят червени дрехи. Те са тежки, защото са обсипани с перли, сърма, кадифето и то е тежи.“

Снимка: Здравка Маслянкова

Наушниците, обсипани с полускъпоценни камъни, също са били привилегия на облеклото на болярките, а перлите са символизирали сълзите на Богородица, допълва студентът по история Йордан Райков:

„Както в иконографията, така и в средновековната мода, жълтият цвят е цветът на светлината. Червеното, използвано в дрехи и като задължителен орнамент на корона, е символ на Христовата кръв. Чрез червеното се получава онази легитимация на царската власт, че всяка власт идва от Бога.“

Снимка: Здравка Маслянкова

Клубовете за исторически възстановки и свободните реконструктори на епохата на Средновековието си дадоха първа среща за годината в крепостта „Царевец“ и показаха какво са измайсторили по време на принудителната изолация тази пролет.

„Бойното оборудване на войните на Второто българско царство е много близко до византийското. Едно от най-разпространените защитни облекла е била халчената ризница. Тя е давала много добра защита от сечещи удари, но от тъпи и пробождащи удари защитата не е толкова добра, тъй като самите халки биват разбити. Някои ризници може да съдържат до десетки хиляди малки пръстенчета, които в много случаи са или споени едно за друго, или нитовани едно за друго. Тежестта ѝ, в зависимост от ризницата, може да варира от 10 до 15-16 килограма“, каза Павел Навущанов от Панагюрище, който се е отдал на войнските ризници. 

Средновековните българи са били добри войни, разказва преди поредната възстановка на битка Ивайло Антонов от клуб „Търновци“, домакин и организатор на лагера „Корона и меч“:

Войните от Второто българско царство са професионална армия и наборна армия. Професионалната армия са по-добре обучени, по-добре оборудвани  - железен шлем, копие, щит, меч. Има ли сме лека и тежка конница, стрелци. Наборната войска са военизирани селяни. Те са въоръжени с оръжия и брони, осигурени от местния болярин. Всеки мъж е трябвало да бъде готов да бъде военизиран, като много от екипировката е била набавяна от самите хора“, допълни Ивайло Антонов.

Снимка: Здравка Маслянкова

В Средните векове България периодично е била застигана от чумни епидемии, защото е била и търговски, и политически кръстопът, така че е било неизбежно, разказа историкът Николай Цонев:

„Светската власт се опитва да потуши и да ограничи разпространението на чумата."

Това страшно бедствие се е приемало като Божие наказание за техните грехове, което в крайна сметка довежда до отслабване в морално, демографско и икономическо отношение на българския народ и в последствие пада под османска власт, подчерта Николай Цонев.

"Това е абсолютно доказано, че последиците от чумата до такава степен отслабват възможностите на България да се отбранява от османските нашественици, така че в крайна сметка пада под османска власт.

Средновековният лагер „Корона и меч“ и продължава в крепостта „Царевец“ и на 28 юни, където може да се опита медовина, да се наблюдават битки, да си поговорите с реконструкторите на исторически събития и да се върнете в епохата на Второто българско царство.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30