Жители на село Българево, община Каварна, са готови за протести заради статута на един от най-красивите плажове у нас - Болата.
Недоволството им последва акциите на Министерството на туризма, екоинспекцията във Варна и местната полиция и масовото глобяване на шофьори за паркиране около плажа. Болата е част от резерват „Калиакра“ и според закона там не трябва да се плажува, забранен е и достъпът на автомобили.
Глоби от 1 000 до 3 000 лв. са получили плажуващите на Болата при акцията от последните дни. Хората споделят, че никъде няма указателни табели.
"Пристигнаха и ни награбиха. Тези коли спират, защото няма никакви знаци. Как може чужденците, които искаме да идват тук, да четат законите, а да няма едни нормални човешки табели. Да има предупредителна табела, направете един паркинг горе".
Още през 2017 година се заговори Болата да бъде изваден от резерват „Комплекс Калиакра“ и да бъде включен в защитената местност Степите, за да може тази зона от северното Черноморие да бъде поддържана, обезопасена и защитена от застрояване.
„Многократно сме писали до МОСВ, МОСВ ни прехвърлят в МРРБ. Пишем в МРРБ, МРРБ ни прехвърлят в „Пристанищна инфраструктура“ и „Морска администрация“. Така се въртим в един омагьосан кръг“, посочва Георгиев.
Ако се продължава само с репресивни действия, без допълнителна грижа за туристите, ще ги загубим не само за тази година, но и за следващата, категоричен е кметът на Българево.
Как може да искаме от чужденците да познават законите ни, след като няма табели за статута на района, пита Калина Стоилова. „По плажа няма кофи за боклук – най-елементарното. По плажа има фасове, хартии, кучета се разхождат. Такава мръсотия! Буквално трябва да се затвори в условия на пандемия.“
Избралите да прекарат своите летни дни на плажа „Болата“ споделят, че мястото е невероятно красиво, подходящо за семейства с малки деца и много предпочитано заради липсата на строителство и погубена природа. Но и всички са единодушни, че за залива никой не полага никакви грижи. Плажът отива към разруха, разказва посетител, който познава района отдавна.
„На северното Черноморие това е най-хубавият плаж, а за него нищо не се прави. От 30 години тука няма никаква промяна. Тези буни са направени 1963 година, които са ми „набор“. Започват да се рушат и никой нищо не възстановява. Въобще на кой е този плаж? Защо не се изчисти отстрани пътят? Ние сме като едни кози, не можем да се разминем на този път.“
Масовото недоволство тогава е било провокирано от ограничения достъп до плажната ивица с бетонни блокове. През май 2018 година бившият екоминистър Нено Димов подписва заповедта, с която плажът Болата се изважда от резервата Калиакра. Решението се взима в отговор на желанието на местните граждани.
Предложението за изваждането на плажа и на паркинга на нос Калиакра от резервата идва от страна на тогавашния кмет на община Каварна Нина Ставрева. Промяната на статута ще доведе до осигуряването на свободен достъп до плажа и гарантиране на сигурността на хората, които го посещават.
След изваждането от резервата, плажът на един от най-красивите Черноморски заливи трябва да бъде включен в границите на защитена местност Степите. Това ще гарантира, че всякакъв вид строителството ще остане забранено. Миглена Иванова, главен експерт „Защитени територии“ към РИОСВ – Варна, уверява, че по-облекченият режим няма да даде зелена светлина на инвестиционни намерения в местността.
Решението не е окончателно и ще влезе в сила, само ако бъдат приети законодателните промени, тоест народните представители последни ще имат думата. Финализирането на процедурата за изключването на Болата от територията на резерват Калиакра е свързано с промяна в Закона за защитените територии, пояснява Миглена Иванова.
Към настоящия момент Болата все още е територия в резерват. Междувременно от община Каварна настояват за облекчаване на достъпа до плажа. Имат проект за паркинг, но за да бъде осъществен, територията трябва да бъде извадена от резервата. Оказва се че пътят до Болата е опасен, но неговият ремонт също не може да се случи без законодателните промени да станат факт.
Трябва да се ремонтират брегоукрепителните съоръжения, едно от които е почти разрушено, категорична е тя. „Малки деца се движат, нещата ще излязат извън контрол.“
Балтаджиева описа в предаването "Хоризонт до обед" безсилието на общинската администрация да ремонтира или да укрепи пътя, който вече почти изчезва. „По този път аз не мога и пиронче да сложа, камо ли дъсчица или цимент. Нямам право. Попадайки, дали в резерват или в сипеи, няма да може да бъде ремонтиран. Започва да изчезва. Глобите на юридическите лица са още по-солени от глобите на физическите.“
Болата е един от трите плажа у нас, които попадат на територията на природни резервати, отбеляза Василка Танева, дирекция „Контрол на концесионната дейност“ в Министерство на туризма. Тези плажове не могат да бъдат отдавани на концесия или под наем, а Министерството на туризма управлява морските плажове именно чрез тези две правни форми, допълни тя.
Като неохраняем този плаж не може да бъде стопанисван, за него важат редица забрани по Закона за защитените територии, а промени в този закон засега не са направени. Паркирането на територията на всички морски плажове в България е забранено по Закона за устройството на черноморското крайбрежие, припомни още експертът.
Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват 7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че средните глобални температури..
Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..
Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години. Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..
На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..
Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс". Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..