Плевенската регионална библиотека „Христо Смирненски“ е с един от най-богатите фондове у нас. Книгите намериха своя нов дом преди години в специално изградена за тази цел сграда, която дава възможност за правилното съхранение на ценни екземпляри. Едно от уникалните издания е на класическото произведение на Иван Вазов „Под игото“.
„Ние притежаваме първото издание на романа „Под игото“, в сборника „Народни умотворения“, издаден през 1889 година. Уникално издание, не се намира често. В последователни броеве на този сборник, на части, е издаден романът „Под игото“, разказва пред "Хоризонт" директорът на библиотеката Аня Михова. Тя допълва колко е важно „старите книги да се пазят в определен режим, за да можем и сега да им се радваме и да видим какво е било и откъде можем да почерпим вдъхновение за нас, за българската култура, за българската литература“.
Миналата година при много голям интерес е преминала изложбата „125 години – 125 книги“, посветена на изданията на „Под игото“. „Тогава можеха да минат учениците от плевенските училища, ценителите на българската литература и да разгледат, да "пипнат" всички издания, които имаме за Вазов. Имаме и едно много интересно издание от 1921 година, което се нарича „Прослава за Иван Вазов“. В него са събрани всички биографични данни за Иван Вазов - неща, от които можем да почерпим информация за великия поет, за неговия живот, за неговото творчество“, изтъква Михова.
В електронния каталог на библиотеката в Плевен фигурират над 400 издания на Вазов. Въпреки неглижирането на изучаването на българските поети, в това число на Иван Вазов, интересът към неговото творчество не намалява, твърди Аня Михова. В старата сбирка от фондовете на библиотеката с творби на народния поет има над 160 тома, издадени преди 1944 година.
„И на определени годишнини, тематични, изложби, които правим, ние изваждаме книгите от този стар фонд, за да могат да се "пипнат" и да се докосне всеки един до автентичното книгоиздаване, да може ценителите на българската литература да се стимулират и да предизвикаме интерес към четенето“, отбелязва библиотечният директор.
В последните години се търсят повече заглавия и данни за авторите, които не влизат в учебната програма, отчитат от екипа на библиотеката. „Търсят се произведения, например първото издание на романа „Нова земя“, което ние притежаваме също. По-стари, по-неизвестни, неизучавани книги и стихове на Вазов. Това ни дава надеждата, че не всичко е загубено и че може би и в бъдеще ще се изучава, ще се цени и ще се обича българската литература.“
Още акценти по темата чуйте в звуковия файл.В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..