Двамата герои Ейб и Дан са загубили своите съпруги и опитвайки се да заглушат мъката си в своето хоби, не приемат сериозно мълвата за Холандския поток, която обещава изцеление за болката им. Двамата се отправят към древно сказание, в което срещат демонична фигура, наричана от местните Der Fischer (рибарят - бел. ред.) – същество, изпълняващо човешките желания на твърде висока цена.
Авторът ни отвежда по много познати пътища, но по нов начин изживяваме пътуването към крайната цел, каза в предаването "12+4" редакторът на книгата Благой Иванов.
При Джон Ланган говорим не само за голямо влияние от естетиката на хорър класиците, но и за вечни теми в този жанр, отбеляза редакторът.
„Една от основните теми, може би ядрото на този роман, е темата за загубата и по какъв начин човек се опитва да се адаптира към една загуба в личен план, която е толкова съкрушителна, че разрушава целия ти живот и цялата перспектива за живеене. И в желанието си човек да намери някаква утеха за болката, той може да тръгне по този странен криволичещ път и да стигне къде? Стига до… Рибаря. Какво му се случва точно – няма да разкривам най-ключовите неща от сюжета.“
Дали „Рибарят“ е съвременен готически роман?
„Разчупването на табутата е според мен едно от основните значими неща на този тип литература, но това, което впоследствие остава, в по-късните епохи, когато тези табута вече не са някакъв шоков фактор, е че всъщност ние разбираме, че тези книги са написани добре“, отбеляза Иванов.
Този тип литература дава израз на най-тъмните кътчета на човешката природа, смята той.
В България винаги е имало проблем за мрачната литература от комерсиална гледна точка, изтъкна още Благой Иванов.
„Много автори са се превеждали, малко от тях са били успешни. Разбира се, има изключения – очевидният пример е Стивън Кинг, но този жанр не се наложи комерсиално по начина, по който се наложиха другите жанрове.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...